ЕЛКА СТИГНА ВО ЗАМОКОТ ВИНДЗОР: Елката на кралицата Елизабета е висока 6 метри, и го одзема здивот

Божиќниот дух во голема мера владее со стариот замок Виндзор, од кој најстариот монарх во светот владееше со неговото кралство во последните месеци.

Во салата на Свети Ѓорѓи, најсвечената просторија во замокот, чии темели биле поставени во средината на 11 век, била поставена елка висока шест метри. Секој што сака може да ја види, бидејќи овој дел, по долга пауза поради пандемијата, неодамна беше повторно отворена за јавноста.

Вработените во замокот се „бореле“ додека не ја украсиле прекрасната норвешка смрека. Постојат традиционални орнаменти од црвена и златна боја кои се пренесуваат од колено на колено во семејството, а на врвот наместо ѕвезда има кукла во кралска униформа.

Оваа година посетителите имаат единствена можност да погледнат мини-изложба на празнична облека од колекцијата на кралицата Елизабета и нејзината сестра Маргарет. Мора да се признае дека некои парчиња, направени пред војната, несомнено заслужуваат да се најдат во Националниот музеј. На пример, кратко тиркизно брокатно палто со прекрасни мотиви што Елизабет го носеше за Божиќ во 1943 година, кога го глумеше Аладин во добротворна претстава.

А паркот Виндзор деновиве е вистински спектакл под отворено небо, особено ноќе, благодарение на неонското осветлување. Секое дрво свети во различна боја, а мајсторите на илуминацијата во играта вклучиле и водени лилјани во езерото.

Пред да замине на имотот во Сандригем, Норфолк, каде што со децении ги поминува празниците со своето семејство, кралицата ќе и се обрати на нацијата и ќе и испрати традиционална новогодишна честитка. Мештаните ја очекуваат и на утринската богослужба во локалната црква „св. Марија Магдалена“.

Поврзани вести

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете земји, со акцент на темите кои ги опфаќаат ново-формираните работни...

Дали пуканките се едни од најздравите закуски?

Пуканките се една од најпопуларните закуски. Сепак, честа дилема е дали пуканките навистина се една од најздравите закуски? Пуканките се навистина одличен избор за грицкање доколку не сакате да...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу Скопје и Софија. „Сакам да забележам дека...

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Најважното

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...