ЕВА КАКО ДЕТЕТО ДА НЕ СЕ ПЛАШИ ОД СТОМАТОЛОГ: Почнете да применувате 7 работи уште од мали нозе и секоја контрола ќе помине без проблеми!

Не можеме да ги обвиниме децата што се плашат од стоматологот, бидејќи воопшто не е пријатно кога некој ќе ти направи нешто во уста. Покрај тоа, децата се плашат од болката што понекогаш може да се појави.

Сепак, како родители треба да се погрижиме детето да не го развие овој страв, бидејќи нам и на него ќе ни биде неспоредливо полесно.

Тешко е да се справите со стравот, затоа нашиот совет е воопшто да го спречите овој страв да се развие. Како можете да го направите тоа?

  1. Почнете рано да го носите вашето дете на стоматолог

Стоматолозите советуваат да почнете да го носите вашето дете на преглед кога ќе наполните околу една година. Колку порано детето се навикнува на овие прегледи, толку помалку ќе се плаши на следните контроли.

  1. Одете на детски стоматолог

Кога ќе дојде време да посетите стоматолог, изберете стоматолог кој работи со деца, наместо оној што го одите кај себе. Детскиот стоматолог знае како да му помогне на детето да се смири и опушти, а покрај тоа има играчки и необични инструменти, бои, кои ќе го подобрат расположението на детето.

  1. Бидете пример

Детето не се раѓа со страв од стоматолози, а ваквото однесување се учи од постарите, најчесто од родителите. Ако разговарате со вашето дете за страв или некое лошо искуство со стоматологот, тоа ќе почне да се плаши од него. Обидете се да не ги покажувате вашите стравови и грижи пред детето.

  1. Оставете го детето да праша сè што го интересира

Знаењето ја намалува анксиозноста и стравовите. Затоа, оставете го детето да праша што го интересира. Доколку е заинтересиран за инструменти, побарајте од стоматологот да му покаже и да објасни за што служат. Можете да читате книги за тоа со вашето дете или да гледате видеа, за детето да разбере дека стоматологот навистина воопшто не е страшен.

  1. Разговарајте со вашето дете за оралното здравје

Објаснете му на детето зошто треба да оди на стоматолог. Така помалку ќе се спротивставуваат, бидејќи ќе бидат мотивирани.

  1. Зборувајте позитивно за докторот

Некои стоматолози предлагаат да разговарате со вашето дете за стоматолог додека, да речеме, ги четкате забите. „Стоматологот ќе биде воодушевен да ве види како толку убаво ги миете забите“, е реченицата која ќе создаде позитивна атмосфера.

  1. Наградете го доброто однесување

Откако ќе забележите дека детето навистина добро се однесувало кај забарот, пофалете го и можете да го наградите со подарок.

Поврзани вести

Има 51 година и тело како девојка: Ова е вежба за совршена форма во која се колне Меланија Трамп!

Меланија Трамп, за време на поголемиот дел од претседателствувањето на нејзиниот сопруг, остана една од најприватните први дами на САД. Секогаш беше таква, речиси не пушташе некој во многу зафатениот живот на...

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“.

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

27 јануари – Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2022 година (четврток), Свети Сава е неработен ден за...

Најважното

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија.

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...