ЕВЕ КОЈА ХРАНА МОРА ДА ЈАДЕТЕ ПРЕД СПИЕЊЕ: Еве и зошто!

Постојат многу стратегии што можете да ги користите за да промовирате добар сон, вклучително и промени во вашата исхрана, бидејќи некои видови храна и пијалоци имаат својства за поттикнување на спиењето.

9 најдобри намирници и пијалоци кои го подобруваат квалитетот на сонот

  1. Бадеми

Бадемите се извор на мелатонин и минералот магнезиум кој го подобрува сонот, две својства кои можат да ги направат одлична храна за јадење пред спиење.

  1. Забава

Турција може да биде одлична храна за јадење пред спиење поради големите количини на протеини и триптофан, кои и двете можат да го намалат заморот.

  1. Чај од камилица

Чајот од камилица содржи антиоксиданси кои можат да предизвикаат поспаност, а се покажа дека пиењето го подобрува севкупниот квалитет на сонот.

  1. Киви

Кивито е богато со серотонин и антиоксиданси, кои можат да го подобрат квалитетот на сонот кога се јаде пред спиење.

  1. Сок од цреша

Сокот од цреша содржи хормон мелатонин, кој го поттикнува спиењето и може да помогне да се обезбеди добар сон.

  1. Мрсна риба

Масните риби се одличен извор на витамин Д и омега-3 масни киселини, кои имаат својства кои можат да го подобрат квалитетот на вашиот сон.

  1. Ореви

Оревите имаат неколку својства кои можат да поттикнат подобар сон. На пример, тие се одличен извор на мелатонин и здрави масти.

  1. Чај од пасифлора

Чајот од пасифлора содржи апигенин и има способност да го зголеми производството на гама аминобутерна киселина (ГАБА). Ова може да има позитивен ефект врз спиењето.

  1. Бел ориз

Белиот ориз може да биде корисен за јадење пред спиење поради високиот гликемиски индекс (ГИ). Високиот ГИ може да промовира подобар сон.

Поврзани вести

ОВИЕ 3 НАМИРНИЦИ СЕ СПАС ЗА ЖЕНИТЕ ВО МЕНОПАУЗА: Полни се со протеини и влакна, а не додаваат килограми!

Со доаѓањето на менопаузата, вистинско време е да се размислува за промена на навиките кога се во прашање исхраната и физичката активност, со цел да се зачува физичкото и психичкото здравје, но...

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...