Еве за што е се добар сенфот: Делува против овие болки, а тек што прави на косата!

Покрај тоа што е добар за јадење, сенфот позитивно влијае и на нашиот организам.

Еве неколку начини на кои можете да го користите:

  1. Ги отстранува грчевите

Појавата на грчеви кои не престануваат и по одредено време е навистина непријатна. Сенфот може да помогне да се елиминираат грчевите, бидејќи има силни антиинфламаторни ефекти.

Земете една лажица сенф и нанесете ја на нозете или стапалата каде што имате грчеви и добро истријте. Меѓутоа, ако имате болки во мускулите, тогаш направете го следново: истурете вода во кадата и измешајте неколку лажици сенф во неа. Вака натопете ја водата околу 10 минути, а потоа нанесете го сенфот директно на стапалата и тријте 30 минути.

  1. Регенератор за коса

Во сад измешајте 4 лажици сенф со маслиново масло и втријте во коренот на косата. Оставете ја смесата да делува цела ноќ, а следниот ден измијте ја косата со шампон.

  1. Изгореници

Доколку добиете изгореница, местото каде што е веднаш ставете под млаз вода и потоа нанесете сенф. Оставете го да делува некое време.

Поврзани вести

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете земји, со акцент на темите кои ги опфаќаат ново-формираните работни...

Дали пуканките се едни од најздравите закуски?

Пуканките се една од најпопуларните закуски. Сепак, честа дилема е дали пуканките навистина се една од најздравите закуски? Пуканките се навистина одличен избор за грицкање доколку не сакате да...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу Скопје и Софија. „Сакам да забележам дека...

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Најважното

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...