Европа веќе се соочува со криза, но дали може да биде полошо?

Кога Германија објави дека го прекинала процесот на сертифицирање на новиот руски гасовод наречен Северен тек 2, енергетските пазари итно реагираа.

Европските фјучерси за природен гас се зголемија за речиси 18 отсто во вторникот и повторно пораснаа во средата, како и цените на големо во Велика Британија.

Тие сега се враќаат на рекордните нивоа постигнати на почетокот на октомври, кога некои фабрики во Европа и Обединетото Кралство се затворија бидејќи нивните операции станаа непрофитабилни.

Немирите ја рефлектираат растечката несигурност: како што доаѓа постуденото време, дали регионот ќе може да ја набави потребната енергија за напојување на згради и бизниси и загревање на домовите во екот на глобалната борба за гориво?

„Пазарите се неверојатно нервозни. Недостигот на сертификат придонесува за таа вознемиреност“, рече Никос Цафос, експерт за енергија и геополитика во Центарот за стратешки и меѓународни студии во Вашингтон.

Се чини дека одлуката на Германија засега да не го одобри Северен тек 2, бидејќи седиштето на операторот на гасоводот е во Швајцарија, се заснова на правна техника. Сепак, овој потег ќе го одложи датумот кога се очекува да почне да тече гасот – пресвртница за која аналитичарите велат дека може да го ублажи недостигот на енергија во Европа.

„Временската рамка за почеток сега изгледа подолга отколку што првично очекувавме“, напишаа стратезите на Goldman Sachs во истражувачката белешка.

Тие сега предвидуваат дека гасоводот ќе почне да тече во февруари 2022 година, иако некои аналитичари сметаат дека тоа ќе биде подоцна. Тоа значи дека не може да се смета на зголемување на понудата во наредните месеци, во период кој веќе ќе биде предизвикувачки.

„Северен тек 2 е гасовод што може да ја промени играта на снабдување во Европа и да ја сврти вагата, па доцнењето во неговата употреба значи дека сегашните тензични услови на пазарот на гас ќе продолжат и во текот на зимата“, рече Карлос Торес Дијаз, шеф на пазарот на гас и електрична енергија во Ристад енерџи.

Европската унија добиваше околу 40 отсто од увезениот природен гас од Русија, па дури и кога се префрла на почисти извори на енергија, се очекува таа зависност да остане недопрена.

Изградбата на „Северен тек 2“ од „Газпром“, кој е под контрола на руската држава, започна во 2018 година, а заврши во септември. Планирано е да се доставуваат 55 милијарди кубни метри гас годишно директно од Русија во Европа.

Гасоводот отсекогаш бил контроверзен бидејќи ја заобиколува Украина, поради што земјите како САД предупредуваат дека ќе го зголеми влијанието на Москва во регионот. Но, имаше шпекулации дека процесот на одобрување за почеток на работа би можел да се забрза бидејќи цените на природниот гас во Европа се зголемија поради временските услови и зголемената побарувачка по укинувањето на карантинот, јавува CNN, како што пренесува Кликс.

„Искрено, немаме доволно гас во моментов. Не складираме за зимата. Значи, постои вистинска загриженост дека ако имаме студена зима, би можеле да имаме недостиг во Европа“, вели Џереми Вир, извршен директор на Трафигура, на конференција организирана од Фајненшл Тајмс оваа недела.

Цафос од CSIS рече дека никогаш не било јасно дали гасот Северен тек 2 навистина може да ја олесни ситуацијата во наредните месеци, но одложувањето на сертификацијата предизвикува загриженост дека Русија нема да ги надмине своите договорни обврски за испорака на гас во Европа во тежок момент.

„Окружени сме со малку поголема недоверба за она што доаѓа од Русија оваа зима“, рече Цафос.

Хенинг Глојстејн од Групацијата Евроазија рече дека количината на гас што доаѓа во Европа од Русија оваа зима не треба да влијае на тоа, но тој призна дека ситуацијата е се уште политички тешка.

„Со суспендирање на процесот на одобрување Северен тек 2, германските регулатори, а можеби и нивната нова влада, сигнализираат неподготвеност да подлегнат на рускиот притисок за забрзано одобрување на гасоводот. Тоа исто така им сигнализира на своите сојузници во Полска, Брисел и Вашингтон дека Берлин е глув на нивните критики за гасоводот“, рече тој.

Развојот дополнително ги замаглува изгледите за Европа во блиска иднина. Експертите, организациите за борба против сиромаштијата и еколошките активисти предупредија дека милиони луѓе ширум Европа можеби нема да можат да си дозволат да ги загреат своите домови оваа зима поради зголемените цени на гасот и електричната енергија.

Една неодамнешна студија предводена од Стефан Бужаровски, професор на Универзитетот во Манчестер и претседател на мрежата за истражување на енергетската сиромаштија Енгагер, покажа дека дури 80 милиони домаќинства низ Европа веќе се борат да ги одржат своите домови соодветно топли како пред пандемијата.

Сегашниот скок на цените може да ги влоши работите, иако владите презедоа чекори за да ги повратат повисоките трошоци или да ги ограничат зголемувањата на сметките.

Ристад енерџи предвидува дека доцнењето на Северен тек 2 може дури и да влијае на енергетскиот пазар по оваа зима, предвидувајќи дека сертификацијата сега ќе биде завршена најрано околу април. Групацијата Јурај исто така верува дека операциите најверојатно ќе започнат дури во вториот квартал на 2022 година.

Тоа би ја пролонгирало борбата за течен природен гас, кој во моментов е многу баран.

„Европа може да биде принудена да продолжи да зависи од веќе тесниот пазар на течен природен гас, што укажува на зголемена веројатност за одржливо опкружување со високи цени во поголемиот дел од првата половина на следната година, доколку Европа се појави со сериозно исцрпени капацитети за складирање“, велат од Ристад Енерџи.

Поврзани вести

ПОРАДИ ОВА, ХОРОСКОПСКИТЕ ЗНАЦИ ГО ГУБАТ ТЛОТО ПОД НОЗЕТЕ: Стрелецот не поднесува осаменост, Овенот кога го игнорираат…

Животот понекогаш не доведува во тешки ситуации со кои не можеме да се справиме на вистински начин. Некои бараат помош од пријател, а некои сакаат да поминат низ бура која ја преплавила...

2022 Е ГОДИНА НА ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ: Магичната серија 2-2-2 им носи успех и луда среќа на овие знаци!

2022 година ќе биде година на големи промени. Специфичен е од повеќе причини, особено поради тоа што го красат три пара. Оваа серија има посебно значење и моќ, велат нумеролозите.

ОВА СЕ НАЈПОЗНАТИТЕ СРПСКИ ВАМПИРИ: Плашеле, заразувале и давеле луѓе, а еден од негова вдовица барал многу НЕОБИЧНА РАБОТА!

Во Србија за прв пат се документирани вампири, односно починати кои имале надуени лица и тела, изразени очи, долга коса и нокти, кои оживуваат и прогонуваат членови на нивното семејство и заедница!

Среде Пекинг се пејат песни од Тоше Проески

На социјалната мрежа се појави видео на кое се гледа како уличен музичар од Кина го пее познатиот хит на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески. „Još uvijek sanjam da...

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...