Свет
18,410,195
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 15:21 15:21
Македонија
21,519
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 15:21 15:21
Македонија
1,699
Вкупно починати
Updated on 29/11/2020 15:21 15:21
Македонија
37,505
Вкупно оздравени
Updated on 29/11/2020 15:21 15:21

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска од пред Владата се обрати на јавноста околу новата ситуација со Ковид-19 во земјата.

Тој потенцираше кои се во моментов мини жаришта, и напомена дека се следи целата ситуација околу новозаразените. Исто така уште еднаш апелираше на почитување на мерките кои се во сила, и Филипче е убеден дека тие ќе дадат резултат.

loading...

„Повторно ќе кажам дека во моментов нема потреба за строги рестрикции на движењето. Најризични мини жаришта во моментов се градот Скопје и неколку околни општими, потоа Штип и Струмица. Ја следиме епидемиолошката ситуација во целата земја. Засега ќе нема рестриктивни мерки, и веруваме дека овие мерки дека ќе дадат резултат“, рече Филипче.

Министерот за здравство напомена дека се следат сите примери и искуства и од другите земји.

„Ги следиме сите примери, влечеме поуки и искуства, но не се разликуваат многу препораките и принципите од нашите. Се се сведува на рестрикицја на контакти, прекин на групирање и носење на маски. Во целиот свет се прави таква комбинација. Во таа смисла не се разликуваат принципите на кои ние пристапуваме“, рече Филипче.

Тој се надева дека во Собранието ќе минат законските измени до крајот на неделава, и мерките ќе стапат во сила.

„Во законска измена се внесуваме уште еден став ќе се прифаќаат сите други мерки со одлука на Владата. Треба мнозинство од 61 пратеник, не очекувам да трае процесот. Верувам дека до крајот на неделава ќе бидат во сила мерките“, вели Филипче.

.

Извор: ТВ21

НАШ ПРЕДЛОГ

ДПМНЕ продолжува со протести, утре најава за во 11 градови

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение известува дека утре ќе се одржи протест во 11 градови низ Македонија каде ќе побараат, како што велат,...

Слета на пистата во Тузла за да ја запроси – пријателите поставија димни бомби, a таа рече да!

Еден млад претприемач од Тузла, Семир Алиќ, подготви луксузен и ненадеен предлог за девојчето. Во планот му помогнале пријатели, а девојчето, сега свршеница,...

„Црн петок“ во моловите во време на корона – со десетина заразени трговските затворени, со над илјада, гужви

Гужва, мешаница, долги редици синоќа во трговските центри низ Скопје. Ниту Ковид-19 не ги спречи граѓаните да излезат на шопинг по повод  Black Friday,...
Skopje
few clouds
8 ° C
8 °
8 °
52 %
0.5kmh
20 %
Sun
8 °
Mon
6 °
Tue
4 °
Wed
7 °
Thu
9 °