Поврзи се

Македонија

Финални подготовки за ребаланс на буџетот, вели Битиќи – Хајредини пак со порака: Владата треба да работи, а не да се фали

Published

on

Ребаланс на Буџетот ќе има прецизираше владата но кога тој ќе се случи зависи од повеќе фактори . Според најавите на првите луѓе од  економскиот тим  ќе следи откако ќе се направат калкулациите за расходната страна на сите институции. Ова синоќа во ЕУ-Клик уште еднаш го  потврди вицепремиерот за економски прашања- Фатмир Битиќи

-Текстот продолжува по рекламата-

Се очекуваше ребалансот  на Буџетот велат економистите. Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини укажува на акутната потреба Владата со време да разгледа каде најпрво треба да се дејствува.

Хајредини позитивно ги оценува напорите на владата да помогне на најзагрозените слоеви на населението во услови на пандемија. Сепак предупредува дека ова не е време за фалби туку за работа на дело.

Loading...

Поранешниот министер за финансии предупредува дека ситуацијата во економскиот сектор е драматична и тоа кај сите категории и задача на владата и ресорните министерства е подобрување  на општата економска ситуација. Сега не е време за припишување на лични успеси советува  Хајредини. 

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Расте бројот на позитивни на корона – се намалува бројот на тестови

Македонија

Шилегов: Продолжува остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014

4NEWS.mk

Груевски: Политичарите кои учествуваат во овие злодела еден ден прилично ќе се загрижат

Македонија

Потпишан етичкиот Кодекс – членовите на Владата и функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

4NEWS.mk

Царовска: Учебната година ќе почне организирана, но со голем број предизвици

Македонија

Индиец со фалсификуван пасош и Полјак со оружје сакале да поминат од албанска на македонска територија

4NEWS.mk

РК Металург вечерва „брани“ два гола предност против Кринс

Македонија

Сообраќајка на патот Штип – Радовиш, 17 припадници на Армијата повредени

4NEWS.mk

Рама објави слика од водопадите на Лешница и напиша: Убава Албанија

Македонија

Регистрирани 539 прекршоци за неносење маски

Македонија

Еве кој ќе добие платежна картичка „Купувам домашно“ од државата

Македонија

Се укинува ПЦР тестот со соедните земји?!

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Трошната колиба ја дели со животните – 36-годишниот Борче живее во влага, без струја и вода

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com