Поврзи се

Свет

ФОТО: Алпинистка почина на Монт Еверест, не поради студ, туку поради исцрпеност

Published

on

Уште тројца планинари го загубиле животот на Монт Еверест, со што бројот на загинати на највисокиот врв се искачи на седум само во оваа недела. Оваа бројка е поголема за разлика од минатата година кога во цела година загинаа пет аплинисти.

Тројцата аплинисти починале поради исцрпеност при спуштањето од планината. Тоа се случило во гужвите, бидејќи рекорден број на луѓе ја искачува планината, се бара и ограничување на бројот на дозволи за качување.

-Текстот продолжува по рекламата-

Непал издал 381 дозвола за качување, секоја по цена од 11.000 долари, во пролетната сезона на највисокиот светски планински врв.

Локалниот организатор на тури, Кешав Пудел изјавил за AFP дека еден од сега починатите бил заглавен во гужвите повеќе од 12 часа.

Се очекува оваа година да биде постигнат нов рекорд на луѓе кои го искачиле Монт Еверест, минатата година регистрирани се 807 луѓе.

The post ФОТО: Алпинистка почина на Монт Еверест, не поради студ, туку поради исцрпеност appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Реклама
Македонија

Ќе влијае ли „Рекет“ на изборите? Тортевски: Државниот врв му се поклонуваше како на крал

Македонија

Уште еден екс-премиер се спаси од судење: На Бучковски му застаре делото за „Тенковски делови“

Македонија

Медицинските сестри незадоволни од покачувањето: „Историскиот договор ќе не однесе во историја“

4NEWS.mk

Сандра (13) боледува од тумор, 12.000 евра се надеж за спас

Македонија

Антикорупциска утврди судир на интереси кај вицепремиерот – Заев да го повика Анѓушев на одговорност

4NEWS.mk

Бизнисмените сметаат дека дигитализацијата е дел од решението за загадувањето

Македонија

Продолжуваат рокадите, на местото на ДУИ се поставуваат од СДСМ, заменик министерот Нухиу не одговара

4NEWS.mk

Ријвас: Ако Македонија ги исполни условите не треба да има никакви субејктивни пречки за влез во ЕУ

4NEWS.mk

Алушовски: Време е за победа

4NEWS.mk

Застарува делото на Бучковски за „Тенковските делови“

4NEWS.mk

Иновативен филтер максимално ги апсорбира ПМ честичките од печките на дрва и чини минимално

4NEWS.mk

Замина тивко во ноќта без глас- јавноста вечно ќе го памети омилениот актер од македонските народни приказни и филмови

Македонија

Почина Љубе Рајевски, ја загуби битката со ракот!

Македонија

Училишта во Kуманово добиле известување – наместо покачување, 1000 денари „скратени“ плати на класните раководители

4NEWS.mk

Лесковац завиен во црно: Марко заминал во Германија да заработи за живот и настрада во сообраќајка

4NEWS.mk

Почина српскиот актер Бранислав Петрушевиќ- сопругата скршена „За десет секунди го загубив сопругот“

Македонија

ВИДЕО: Чомовски во „Click Plus“ прв пат зборува за „Рекет“

Македонија

Таткото на 19-годишниот Незир бара помош за синот – бара болница за лекување надвор од државата

Македонија

Му откажа левиот бубрег на Боки 13

4NEWS.mk

Ќе организирал семинари во Маврово и Берово – еве како скопјанец измами неколку лица

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com