Поврзи се

Свет

ФОТО: Алпинистка почина на Монт Еверест, не поради студ, туку поради исцрпеност

Уште тројца планинари го загубиле животот на Монт Еверест, со што бројот на загинати на највисокиот врв се искачи на седум само во оваа недела. Оваа бројка е поголема за разлика од минатата година кога во цела година загинаа пет аплинисти.

Тројцата аплинисти починале поради исцрпеност при спуштањето од планината. Тоа се случило во гужвите, бидејќи рекорден број на луѓе ја искачува планината, се бара и ограничување на бројот на дозволи за качување.

Непал издал 381 дозвола за качување, секоја по цена од 11.000 долари, во пролетната сезона на највисокиот светски планински врв.

Локалниот организатор на тури, Кешав Пудел изјавил за AFP дека еден од сега починатите бил заглавен во гужвите повеќе од 12 часа.

Се очекува оваа година да биде постигнат нов рекорд на луѓе кои го искачиле Монт Еверест, минатата година регистрирани се 807 луѓе.

The post ФОТО: Алпинистка почина на Монт Еверест, не поради студ, туку поради исцрпеност appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Реклама
Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com