Поврзи се

Македонија

„Гледајте ги вештините, а не нивните недостатоци“ – Беља: Децата со попреченост да се активираат во повеќе области

Published

on

Среќни се и насмеани, бидејќи си играат и цртаат заедно. На едно место се собраа децата од Здружението „Имаго Плус“ и децата од второ одделение од училиштето „7-ми Март“. Тие не прават разлики меѓу себе. Здружението, чија дејност е подигање на психо-социјалната свест  „Имаго Плус“ во соработка со Министерството за култура, го спроведоа проектот „Секој уметник на почеток е аматер“. Според психологот, Земријете Беља Весели, целта на овој проект е децата со попреченост во развој да се вклучат во сите активности.

-Организирањето на вакви активности се прави со цел да се видат вештините на децата, а не само нивните недостатоци. Ова може да биде една од активностите кои децата ги преферираат, а и родителите можат да учествуваат за да ги оттргнат децата од технологијата-вели Весели.

-Текстот продолжува по рекламата-

Мајката на Меридиан, кој има аутизам, вели дека родителите постојано треба да ги ангажираат децата со активности, бидејќи како што вели, само така можат да забележат успех.

-Би ги советувала сите родители уште од најрана возраст да ги носат децата на ваков третман, бидејќи само на овој начин децата можат да постигнат успех-рече мајката на Меридиан.

-Нашите деца се од второ одделение, ги донесовме со цел да се дружат со децата со попреченост. Целта е сите деца да бидат исти, нема разлики, сите се еднакви-рече Иљмије Шахини, наставничка во ОУ „7 март“.

Инаку, во рамките на овие активности, децата ја посетија Старата скопска чаршија, при што имаа можност да се запознаат со старите занаети како што се поправка на музички инструменти, производство на капи и бојосување облека. Мотото на овој проект беше „Гледајте ги вештините, а не нивните недостатоци“.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Во Пијанечко-малешевскиот регион само еден активен случај на Ковид-19

Македонија

Со часови блокирани на граници – „Транзитот преку Унгарија важи само за државјаните на ЕУ“

4NEWS.mk

Ибрахимовиќ се повреди на тренингот на Милан и може да го пропушти остатокот од сезоната

Македонија

„Бетонските бариери како воена тампон зона“ – Исмаили: Има други начини како да се реши проблемот

4NEWS.mk

Чулев: МВР ќе ја испита автентичноста на видеото „Оро“ во Чаир

Македонија

Ќучук: Од самиот почеток ја признаваме Македонија, и сме за ЕУ и НАТО – тоа го должиме на нашите поколенија

4NEWS.mk

Авганистан ослободи 100 талибански затвореници по прекинот на огнот

Македонија

„Македонија ги има преземено вистинските чекори во справување со коронавирусот, исто како и европските држави“, вели Ќучук

Македонија

„Од техничка влада не може да се очекуваат реформи, со нефункционален парламент може да се променат важни демократски принципи“, смета Ќучук

Македонија

„Парите да одат директно кај бизнисите и граѓаните во справување со коронавирусот“, бара европатеникот Ќучук

4NEWS.mk

Семејството Стајиќ, сопственици и основачи на Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на Емилија Динева

4NEWS.mk

56-годишен скопјанец ограбен од љубовницата која ја запознал на интернет

Македонија

Американскиот бренд GUESS со моно бренд продавница во Македонија

4NEWS.mk

Сведоштво на лекарот кој ја изврши експлантацијата на срцето на Емилија

4NEWS.mk

Димитров: Зборувавме со НАТО и ја поправија грешката

4NEWS.mk

Полициски час од 19 во сабота до 05 часот во вторник – 4 починати, 19 новозаболени и 16 оздравени

4NEWS.mk

Мајската пензија ќе се исплаќа од 27 мај

4NEWS.mk

Емилија Динева е жената хероина која спаси три животи со донирање на нејзиното срце и бубрези

Македонија

Фешн Груп донираше на Институт за јавно здравје апарат што ќе прави тестови за Ковид-19 за 30 минути

4NEWS.mk

СДСМ: 100.000 граѓани добиваат платежни картички од 9.000 денари за купување на домашни производи

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама