Поврзи се

Македонија

„Гледајте ги вештините, а не нивните недостатоци“ – Беља: Децата со попреченост да се активираат во повеќе области

Среќни се и насмеани, бидејќи си играат и цртаат заедно. На едно место се собраа децата од Здружението „Имаго Плус“ и децата од второ одделение од училиштето „7-ми Март“. Тие не прават разлики меѓу себе. Здружението, чија дејност е подигање на психо-социјалната свест  „Имаго Плус“ во соработка со Министерството за култура, го спроведоа проектот „Секој уметник на почеток е аматер“. Според психологот, Земријете Беља Весели, целта на овој проект е децата со попреченост во развој да се вклучат во сите активности.

-Организирањето на вакви активности се прави со цел да се видат вештините на децата, а не само нивните недостатоци. Ова може да биде една од активностите кои децата ги преферираат, а и родителите можат да учествуваат за да ги оттргнат децата од технологијата-вели Весели.

-Текстот продолжува по рекламата-

Мајката на Меридиан, кој има аутизам, вели дека родителите постојано треба да ги ангажираат децата со активности, бидејќи како што вели, само така можат да забележат успех.

-Би ги советувала сите родители уште од најрана возраст да ги носат децата на ваков третман, бидејќи само на овој начин децата можат да постигнат успех-рече мајката на Меридиан.

-Нашите деца се од второ одделение, ги донесовме со цел да се дружат со децата со попреченост. Целта е сите деца да бидат исти, нема разлики, сите се еднакви-рече Иљмије Шахини, наставничка во ОУ „7 март“.

Инаку, во рамките на овие активности, децата ја посетија Старата скопска чаршија, при што имаа можност да се запознаат со старите занаети како што се поправка на музички инструменти, производство на капи и бојосување облека. Мотото на овој проект беше „Гледајте ги вештините, а не нивните недостатоци“.

Извор: ТВ21

Реклама
Македонија

Ни 30% од државата нема канализација – треба ли да се стремиме кон Eвропа без канализација?

Македонија

Внимателно со „Малиот шенген“ – СКСЗМ: Не треба да и се наштети на економијата на земјава

Македонија

Што се случи во петокот во Охис? Објаснува Макрадули во #10минути на ТВ21

4NEWS.mk

Косово: ЦИК ќе ја чека одлуката на Врховен суд за гласовите од Србија

Македонија

Зошто граѓаните се жалеа, а истражувањето покажа дека нема штетни материи во воздухот? Одговара Макрадули во „10 минути“

4NEWS.mk

МААЕ откри збогатен ураниум на непријавена локација во Иран

Македонија

Што друго опасно има освен Линдан во Охис? Одговара Макрадули во „10 минути“ на ТВ21

4NEWS.mk

Макрон го пречека Пендаровски

4NEWS.mk

Полска ја прослави годишнината од независноста палејќи знаме на ЕУ

Македонија

Макрадули: Разочаран сум бидејќи пропадна тендерот за филтри на РЕК Битола

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com