ГО НАМАЛУВААТ ЛОШИОТ ХОЛЕСТЕРОЛ! Запомнете ја оваа листа

Холестеролот е восочна супстанца која по структура е слична на мастите. Тој е составен дел на организмот и е неопходен за нормално функционирање на секоја клетка.

Меѓутоа, ако човек не се грижи за своето здравје, многу брзо и подмолно може да следи состојба за која често не сме ни свесни. Холестеролот е голем непријател на здравјето, па често останува висок дури и кога човек се грижи за исхраната, спортува и се придржува до терапијата, пишува еКлиника.

Сигурни сме дека се прашувате која е причината. Постојат некои изненадувачки фактори кои ги поткопуваат напорите за намалување на нивото на холестерол.

Првите чекори за намалување на холестеролот

Вежба: Според научните студии, редовното вежбање од 30 минути, четири до шест пати неделно може да го подигне нивото на ЛДЛ холестеролот додека да ги намали нивоата на ХДЛ и триглицеридите.

Исхрана: здравата исхрана за срцето богата со овошје, зеленчук, цели зрна, грав и риба, исто така, може да помогне во одржување на нормално ниво на холестерол.

Избегнување на чад од тутун: пушењето го намалува HDL холестеролот според извештајот.

Одржување на тежината: За луѓето со прекумерна тежина, губењето на 5 до 10 проценти од нивната телесна тежина може да го подобри нивото на холестерол.

Поврзани вести

Дали пуканките се едни од најздравите закуски?

Пуканките се една од најпопуларните закуски. Сепак, честа дилема е дали пуканките навистина се една од најздравите закуски? Пуканките се навистина одличен избор за грицкање доколку не сакате да...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу Скопје и Софија. „Сакам да забележам дека...

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Најважното

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...