GOOGLE MAPS ДОБИВА НОВА ФУНКЦИЈА КОЈА ЌЕ ЈА САКАТЕ СИТЕ: Нема да знаете како сте живееле без неа толку долго

„Карти на Google“ добива неколку нови ажурирања, вклучително и едно дизајнирано да ви помогне да правите планови со пријателите.

Новата „социјална“ функција е дизајнирана да ви овозможи да го префрлите планирањето од групен разговор на Google Maps. Ќе можете полесно да ја споделувате вашата локација, да планирате излети со пријателите и да гласате за групни активности.

Исто така, ќе биде можно да се создаде „список за соработка“, за да можете да почнете да планирате да се дружите откако ќе споделите локација со пријателите. Секој во групата може да додаде места за кои е заинтересиран, а потоа да гласа за нив.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Илон Маск го претстави Tesla Cybertruck: Иднината конечно ќе личи на иднината

Google вели дека новата функција ќе им овозможи на корисниците да планираат излети од почеток до крај, директно во апликацијата Мапи – на пример, можете да организирате зимски одмор на овој начин, објави Tech Crunch.

Новото ажурирање ќе се појави глобално на уредите со Android и iOS во наредните недели.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното