Поврзи се

Магазин

Huawei го зголеми буџетот за истражување и развој на 20 милијарди долари годишно

Published

on

Кинески Huawei Technologies најави дека ќе го зголеми годишниот буџет кој го издвојува за истражување и развој на 15 до 20 милијарди евра бидејќи сака да стане лидер во 5G технологијата. Huawei претходно инвестираше од 10 до 20 милијарди долари годишно за истражување. Лани компанијата за таа цел потроши 13,23 милијарди долари или 14,9% од вкупните приходи.

Најголемиот кинески производител на телекомуникациска опрема и паметни телефони, Huawei, ќе издвои 20%-30% од сумата за основни научни истражувања, што е повеќе од дупло од претходно планираните 10%.

-Текстот продолжува по рекламата-

Компанијата е една од неколкуте во светот кои трошат најмногу пари за истражување и развој. Amazon и Alphabet се најголемите потрошувачи на средства за таа цел во САД – во 2017 година тие потрошиле 22,6, односно 16,6 милијарди долари.

На веб страницата на Huawei пишува дека околу 80.000 вработени или 45% од вкупниот број вработени се ангажирани за истражување и развој. Зголемениот буџет на Huawei во иднина е логичен чекор затоа што се засилуваат интернационалните политички тензии, а САД, Австралија и Велика Британија ја одбиваат комуникациската технологија на Huawei поради наводна небезбедност.

Владата на Британија минатата недела објави извештај во кој пишуваше дека поради технички проблеми и проблеми со снабдувањето, опремата за вмрежување на Huawei, телеком мрежите во земјата се соочиле со проблеми со безбедноста. Во САД и во Австралија, пак, политичарите тврдат дека кинеската компанија со своите уреди го олеснува шпионирањето на кинеската влада.

10 Comments

10 Comments

 1. Pingback: ฉีดฟิลเลอร์

 2. Pingback: forum

 3. Avg Driver Updater 2.5.7 Crack

  11/11/2019 at 12:34

  Thanks again for the post.Thanks Again. Cool.

 4. Looking forward to reading more. Great post.Really thank you!

 5. Relationship Advice

  14/11/2019 at 21:08

  Looking forward to reading more. Great blog.Really looking forward to read more. Will read on…

 6. relationship advice for men

  15/11/2019 at 01:15

  Thanks-a-mundo for the blog.Really looking forward to read more. Cool.

 7. Relationship Advice

  15/11/2019 at 01:21

  Muchos Gracias for your post.Really thank you! Want more.

 8. 메이저놀이터

  15/11/2019 at 12:30

  Thanks for the blog article. Much obliged.

 9. 메이저사이트 추천

  15/11/2019 at 12:34

  A big thank you for your blog post.Much thanks again. Great.

 10. Voot

  15/11/2019 at 19:22

  I truly appreciate this blog.Really looking forward to read more. Keep writing.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Реклама
Македонија

Ќе влијае ли „Рекет“ на изборите? Тортевски: Државниот врв му се поклонуваше како на крал

Македонија

Уште еден екс-премиер се спаси од судење: На Бучковски му застаре делото за „Тенковски делови“

Македонија

Медицинските сестри незадоволни од покачувањето: „Историскиот договор ќе не однесе во историја“

4NEWS.mk

Сандра (13) боледува од тумор, 12.000 евра се надеж за спас

Македонија

Антикорупциска утврди судир на интереси кај вицепремиерот – Заев да го повика Анѓушев на одговорност

4NEWS.mk

Бизнисмените сметаат дека дигитализацијата е дел од решението за загадувањето

Македонија

Продолжуваат рокадите, на местото на ДУИ се поставуваат од СДСМ, заменик министерот Нухиу не одговара

4NEWS.mk

Ријвас: Ако Македонија ги исполни условите не треба да има никакви субејктивни пречки за влез во ЕУ

4NEWS.mk

Алушовски: Време е за победа

4NEWS.mk

Застарува делото на Бучковски за „Тенковските делови“

4NEWS.mk

Иновативен филтер максимално ги апсорбира ПМ честичките од печките на дрва и чини минимално

Македонија

Почина Љубе Рајевски, ја загуби битката со ракот!

4NEWS.mk

Замина тивко во ноќта без глас- јавноста вечно ќе го памети омилениот актер од македонските народни приказни и филмови

Македонија

Училишта во Kуманово добиле известување – наместо покачување, 1000 денари „скратени“ плати на класните раководители

4NEWS.mk

Лесковац завиен во црно: Марко заминал во Германија да заработи за живот и настрада во сообраќајка

4NEWS.mk

Почина српскиот актер Бранислав Петрушевиќ- сопругата скршена „За десет секунди го загубив сопругот“

Македонија

Таткото на 19-годишниот Незир бара помош за синот – бара болница за лекување надвор од државата

Македонија

ВИДЕО: Чомовски во „Click Plus“ прв пат зборува за „Рекет“

Македонија

Му откажа левиот бубрег на Боки 13

4NEWS.mk

Ќе организирал семинари во Маврово и Берово – еве како скопјанец измами неколку лица

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com