И ТАТКОВИТЕ СЕ ВАЖНИ, ВЕЛАТ ПСИХОЛЗИТЕ: Еве зошто на татковците им е важно да бидат со своето бебе од самиот почеток!

Докажано е дека татковците во првите 4 месеци од родителството развиваат одредени делови од мозокот. Оваа промена влијае и на татковците и на бебињата, бидејќи благодарение на присуството на таткото, децата учат да се справуваат со своите емоции.

Во текот на првите недели, бебето почнува да учи како да размислува, да замислува, да учи за работите во неговата околина. Ова се нарекува когнитивен развој и започнува веднаш штом бебето ќе ги отвори очите. За тоа многу придонесуваат татковците и затоа е исклучително важно да се вклучите во грижата за децата од самиот почеток.

Едно истражување беше спроведено на Империал колеџ во Лондон, Кралскиот колеџ и Оксфорд. Истражувачите набљудувале како татковците си играат со своите тримесечни бебиња три минути на подот, без играчки, а потоа ги снимале две години подоцна, додека нивните родители им читале книги.

Докажано е дека бебињата кои имале силна врска со своите татковци постигнуваат голем успех и лесно ги препознаваат боите и формите во споредба со оние деца на кои татковците не им се посветени.

Читањето влијаело и на когнитивниот развој на детето и го поттикнувало детето да решава проблеми, да има подобро внимание и полесно да учи.

Присуството на таткото, покажа оваа студија, има поволно влијание врз социјалниот развој на детето.

Поврзани вести

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

27 јануари – Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2022 година (четврток), Свети Сава е неработен ден за...

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска на првиот ден од зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа, која се одржува во хибриден формат, поради пандемијата, е избран за потпретседател на...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.