Поврзи се

Свет

Има ли надеж за Нотр Дам? Во гасењето на пожарот тешко повреден еден пожарникар

Дури 400 пожарникари се бореа со огнената стихија која ја зафати катедралата Нотр Дам во Париз. И натаму се проценува штетата, која секако е недоместлива, со оглед дека главната кула е падната.

Странските медиуми објавија дека еден пожарникар е потешко повреден при гасењето на пожарот.

И додека едни медиуми објавуваат дека има надеж, други, пак, одат со песимистички изјави дека за катедралата нема спас, и дека доколку кровот е изгорен, тогаш нема да може да биде спасено. Дефинитивно е јасно дека Нотр Дам нема да биде она што била некогаш. Оптимистичките најави одат дека пожарникарите успеале да ја спасат основната конструкција на катедралата.

Познати личности од сите земји од Светот изразуваат жалење за пожарот, и упатуваат поддршка до Франција во овие тешки моменти, затоа што Нотр Дам беше значаен дел од историјата на оваа земја.

The post Има ли надеж за Нотр Дам? Во гасењето на пожарот тешко повреден еден пожарникар appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com