Поврзи се

Македонија

Интернет цензура 2020: Македонија со малку онлајн ограничувања

Published

on

Според истражувањето за „Интернет цензура 2020“, под наслов „Глобална мапа на Интернет рестрикции“, Северна Македонија се наоѓа во групата со малку онлајн ограничувања. Земјава е оценета со два бода во скала од 10 бода, при што оценетите со 10 имаат најголеми рестрикции на Интернет.

Во оваа студија, истражувачите ја споредиле состојбата на Интернет во 181 земја за да видат кои земји наметнуваат најстроги ограничувања на Интернет и чии граѓани уживаат најголеми слободи на Интернет.

-Текстот продолжува по рекламата-

Студијата зема предвид 10 фактори како што се ограничување и забрана за торенти, ограничување и забрана за порнографија, ограничување и забрана за политички медиуми, тешка цензура на политичките медиуми, ограничувања и забрана за социјални медиуми, ограничувања и забрана за VPN. Северна Македонија има одредени рестрикции во однос на преземање содржина од Торент, како и забрана за политички медиуми.

Според студијата, најлоша ситуација, кога станува збор за цензура на Интернет, е во Северна Кореја, каде се забележани сите 10 фактори на ограничување.
Следат Кина (9), Русија, Туркменистан и Иран, Белорусија, Турција, Оман, Пакистан, Обединетите Арапски Емирати и Еритреја. Кина, Еритреја, Туркменистан и Северна Кореја се исто така единствените земји што наметнуваат целосна блокада на социјалните мрежи, а може да ги следат и некои други земји, кои според студијата би ги загрозиле слободниот говор и приватноста.

Голем број земји ги ограничуваат медиумите на некој начин, или преку строги ограничувања на новинарите кои зборуваат на табу-теми или со отстранување на интернет-страниците што настојуваат да објавуваат независни вести.
Иако не е изненадување што Кина, Русија и Северна Кореја се на врвот на списокот, загрижува сè поголемиот број рестрикции во многу други земји, оцени авторот на студијата Пол Бишоф, експерт за ИТ содржина. – Од можната блокада на порнографските содржини во Велика Британија и Австралија до растечкото политичко медиумско непријателство во САД, нашите онлајн слободи веќе не можат да ги земаме здраво за готово, вели тој.

Бидејќи цензурата станува почеста, сè повеќе земји би можеле да се приклучат на списокот на забрани и со тоа да ја загрозат дигиталната приватност на граѓаните, се заклучува во извештајот.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Стружанец сечејќи дрва се повредил и починал

Македонија

МТСП: Исплата на паричната помош од социјална и детска заштита од денес, во три групи

4NEWS.mk

Екс претседателот на Кривичен, Панчевски се соочи со експертот кој го одржувал АКМИС

Македонија

Во изминатото деноноќие 390 прекршоци за неносење заштитна маска

4NEWS.mk

Копала тунел за син и да избега од затвор

Македонија

Филипче: Пациентите со трансплантирани бубрези се во добра здравствена состојба

4NEWS.mk

Санкционирани „диви тркачи“ на скопските улици

4NEWS.mk

Прва седница на новиот собраниски состав под здравствени протоколи

Македонија

Дали се во опасност учениците во училиштата? – Педијатарот Кокале: Децата многу малку се заразуваат

4NEWS.mk

Државниот пазарен инспекторат со полни раце работа на охридското крајбрежје, кривични пријави против три угостителски објекти

4NEWS.mk

Реакција на генералниот секретар на Илинденскиот марш за инцидентот кај Гумење

Македонија

СДСМ-ДУИ, прва опција за нова Влада!? Божиновски: Проширена коалиција меѓу сите политички субјекти

Македонија

Учениците од септември се враќаат во клупите, со маски на лицата и социјална дистанца, часот ќе трае 20 минути

Македонија

Што ќе се случува во следните месеци со коронавирусот? – „Имаме две сценарија“, одговара Караџовски

Македонија

Ќе заѕвони ли училишното ѕвонче? Неделков од СОНК: Вирусот е како атомска бомба за училиштето

Македонија

Акција на ИНТЕРПОЛ: Обид за внес на отровна храна во Македонија – запленето пилешко месо со птичји грип

Македонија

Владата објави нов, ажуриран список на компании кои добиле помош, а не ја исплатиле на работниците

Македонија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ да молчат за енергетиката, во нивно време струјата поскапе 100% и беше укината евтината тарифа

Македонија

Кадриу: „Премиерот нѐ нарече криминалци“ – Спасовски ги отфрли тврдењата на обвинителката

Македонија

Мијалков до Мицкоски: Состави Влада во судиско продолжение или ќе треба да понесеш одговорност

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри