Изградиле 29 вили на туѓо земјиште – мислеле дека сопственикот е мртов

Парламентарниот претставник Марин Милетиќ (Мост) денеска најави дека ќе поднесе кривична пријава против сите оние кои без ниту една дозвола и на туѓо земјиште изградија 29 вили со базени во истарскиот град Вишковиќи (Општина Раша).

„Порака до таа мафија, интересна група, во недела ќе дојдам на градилиштето, па во понеделник, ќе поднесам кривична пријава против сите и нема да ве оставам да здивнете додека не го зготвиме тој корумпиран октопод“, рече претставникот на Мост во собраниски говор на слободна тема.

„Мислеа дека сопственикот е мртов“

Милетиќ изјавил дека за помош му се обратил човек кој живее во Њујорк 50 години и кој доаѓајќи во Истра бил физички нападнат затоа што се спротивставил на она што некој го прави на неговата земја.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Пожарникарите во Хрватска во полна опрема трчаа по 666 скали за хуманитарни цели

„Екипата изгради 18 вили со базени од едната страна на селото Вишковиќи, а 11 од другата страна без ниту една дозвола“, рече Милетиќ, прецизирајќи дека споменатото место се наоѓа во општина Раша, во Лабинштина, а дека наведената група работела убедена дека сопственикот е мртов односно дека го нема.

Тој изјави дека Државниот инспекторат ги затворил двете градилишта.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното