Јутјуб укинува популарна опција – содржината нема да ја гледаме исто

Каналот „Јутјуб“ објави дека во иднина авторите на нивните содржини ќе можат да го сокријат бројот на дислајкови, т.е. недопаѓања на видеата.

Причината за ваквата одлука е што би ги „обесхрабрила герилците на кои не им се допаѓаат“, посочуваат од таа компанија.

Под тоа, тие подразбираат група луѓе кои намерно негативно ги означуваат видеата на поединечни создавачи и канали. Во моментов, податоците за допаѓања и недопаѓања се видливи за креаторите на страницата на YouTube Studio, но на видеото ќе бидат објавени само позитивните гласови.

Од компанијата истакнуваат дека „палецот надолу“ може негативно да влијае на благосостојбата на креаторите.

Мислењата се дека бројот на недопаѓања може да влијае на корисникот на оваа платформа негативно да го оцени видеото.

Интересно е што во последно време речиси сите снимки што ги објави „Белата куќа“ добиваат повеќе дислајкови отколку лајкови.

Поврзани вести

Британските медиуми го вброија Бихаќ меѓу најубавите градови во Европа

Британскиот магазин Тајм Аут пред крајот на годината и во пресрет на новата туристичка сезона состави листа на најубави европски градови како препорака за патување во текот на 2022 година, а една...

Со државна церемонија беше оддадена почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија и им беа предадени на семејствата

Со државно-воена церемонија, денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје беше организиран пречек на посмртните останки на загинатите граѓани во автобуската несреќа на 23 ноември во Република Бугарија. Посмртните останки...

Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Во седиштето на СДСМ денеска кандидатура за претседател на партијата поднесе Јован Деспотовски. Рокот за доставување кандидатури истекува денеска во 16 часот, по што утре Централната изборна комисија ќе...

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19:

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...