Како да изберете централно парче мебел за дневна соба?

Во последните неколку години, едноставно е невозможно да се замисли дневна соба без аголна софа. Овој тренд во дизајнот на ентериер е суверен со години и нема индикации дека нешто друго, попрактично и пофункционално, ќе го замени во блиска иднина.

Аголните софи се централното парче мебел околу кое се вклопуваат сите останати елементи во дневната соба. Треба да се биде многу внимателен при изборот на толку важно парче.

Каде што е семејството

Кога станува збор за задолжителните парчиња мебел во дневната соба, аголните софи се дефинитивно нешто без кое ниту еден дом не може. Тие се место каде што седиме, читаме, разговараме и гледаме телевизија со членовите на семејството, но и место за собирање на сите наши пријатели. Ова е можеби најчесто користеното парче мебел во домот, па при изборот треба добро да размислите и за функционалноста и за изгледот што треба да се вклопи со останатите парчиња. Пред да донесете одлука да купите аголен сет, прочитајте како различни модели се вклопуваат во внатрешноста.

Кожна аголна гарнитура за безвременска елеганција

Започнуваме со најпопуларниот модел на аголни гарнитури, кои со право се барани, бидејќи ги комбинираат функционалноста и врвниот дизајн во едно. Тие можат да се најдат во различни бои, текстури и големини на кожата. Но, ненадмината класика, сакана од сите и внесува примеси на безвременска елеганција, е црната кожна аголна гарнитура. Покрај тоа што изгледа добро визуелно, носи и функционалност; доволно простор за да ги собере сите, материјал кој е лесен за одржување и модерен на изглед.

Помали модели на аголни софи погодни за мали апартмани

Ограничениот простор во дневната соба не е пречка за купување на аголен сет, бидејќи има помали модели, кои одлично ќе се вклопат во дадените рамки и чии димензии ќе одговараат дури и на оние кои живеат во студија. Овие модели се дизајнирани да заштедат простор и имаат вградени кутии за постелнина, па тоа е дополнителна заштеда. Тие можат да бидат одлично решение за млади брачни парови или семејства со едно дете, бидејќи нудат доволно простор за удобно сместување на сите членови на семејството.

Луксуз кој го одзема здивот

Плишанот со себе носи кралски шарм, чувство на мекост и кадифена текстура под прстите. Исто така, тоа е вообичаен избор кога се во прашање новогодишните празнични украси, па не е чудно што го поврзуваат со овој најсвечен дел од годината. Кога се користи во производството на мебел, секое парче го прави луксузно за миг, а делот од станот во кој се наоѓа аголниот сет Верона станува омилен дел на сите. Доколку изберете впечатлива боја на плиш, како тиркизна, жолта или црвена, останатите детали во просторот треба да се сведе на таков аголен сет за да доминира во просторот.

Поврзани вести

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска на првиот ден од зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа, која се одржува во хибриден формат, поради пандемијата, е избран за потпретседател на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија. Во Бугарија ќе биде одржана заедничка меѓувладина...

ВЕЌЕ НЕ СЕ КРИЈАТ: Градоначалникот на Бања Лука и пејачката Тања Савиќ заедно на вечера

Со месеци наназад се шпекулира за односот помеѓу познатата пејачка Тања Савиќ и младиот градоначалник на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ. Иако и двајцата беа таинствени, сепак сега се сликани...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.