Како настанал првиот хотел за домашни миленици во Тунис?

Иако хотелите за домашни миленици не се иновација во светот, Рахма Хадад беше првата што отвори место во Тунис кое нуди сместување за кучиња и мачки додека нивните сопственици се на пат.

Рахма откри дека идејата да отвори хотел ја добила откако морала да патува и да го остави кучето само дома, со оглед на тоа што во Тунис нема засолниште или хотел каде што би можела да го остави својот миленик.

„Пред пет години имав несреќа и морав да патувам и да го оставам кучето дома. Кога се вратив, видов дека е повреден. Тогаш решив да се вклучам повеќе, да направам нешто за луѓето кои патуваат и имаат нема каде да ги остават своите миленици“, откри Хадад.

Хотелот нуди сместување за кучиња и мачки додека нивните сопственици се отсутни, а покрај тоа Рахма се грижи и за животни кои немаат сопственик.

„Нема закон да ги заштити. Немаат доволно храна. Тие се суштества на кои им треба помош. Секогаш ги наоѓам како сите ме чекаат заедно. Тие чекаат да ги хранам секој ден”, вели Хадад за уличните животни за кои таа се грижи.

Таа истакна дека сака поголема свест за правата на животните во нејзината земја.

„Се надевам дека еден ден повеќе нема да имаме животни кои живеат на улица. Не сакам кршењето на правата на животните да остане неказнето. Се надевам дека Тунис ќе воведе закони за заштита на животните“, заклучи таа.

Поврзани вести

Променливо облачно, многу студено и ветровито

Променливо облачно, многу студено и ветровито. Во планинските подрачја особено на запад локално ќе провејува снег. Ќе дува засилен ветер од северен правец. Минимална температура: -12°C до -4°CМаксимална температура: -5°C до...

Денеска е Преподобен Теодосиј Велики

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 јануари. Свети Теодосиј е кападокиец. Роден е во 424 година, проживеал 105 години и се претставил пред Бога во 529...

ЌЕ БИДЕ ПОДОБРО СЕКОЈ ПАТ: 20 феноменални и лесни начини за зголемување на СТРАСТА во кревет

Можеби мислите дека пресудна работа во врската е љубовта, но време е да сфатите дека тоа е само романтична заблуда. Страста е она што ја прави секоја врска, всушност,...

Темелно чистење на тепихот без влажнење и чекање за сушење: Моќна домашна смеса со неверојатен ефект! (РЕЦЕПТ)

Има уште два неверојатни начини да се ослободите од сите непријатни мириси кои се насобрале во вашиот тепих Заменете што е можно повеќе штетни хемикалии за чистење на домаќинствата...

Најважното

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.

Еве какво време не очекува следниве денови

За време на викендов и во почетокот на наредната седмица ќе преовладува променливо облачно, ветровито и многу студено време со повремен слаб...

11 лица починаа, 2.071 новозразени во последните 24 часа со коронавирус

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.010...