„Каква апокалипса е ова?!“: Загрепчани од страшните громови не можеле да затворат очи, мислеле дека „некој фрлил бомба“

„Какви се овие налети на ветер“, „Овој гром многу убаво потресе се“, „Ме разбуди силен гром“, „Каква апокалипса е ова“, „Мислев дека има војна, колку татнеж“, се само дел од бројните коментари на социјалните мрежи кои корисниците ги напишаа во сред ноќ. Стигна и најавената промена на времето, која донесе многу непријатна гром во текот на ноќта, поради која многумина не успеаја да спијат.

Некои корисници на платформата „Х“ пишуваат дека им се тресеа прозорците: „Мислев дека фрлиле бомба“.

ЕМСЦ дури објави дека некои очевидци пријавиле тресење на земјата во областа на Загреб, но сеизмичката активност подоцна не била потврдена, пишува Јутарњи лист.

Во Хрватска во вторник ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, а локално ќе има врнежи со грмежи на Јадранот и соседните подрачја, додека во планинските предели можна е лапавица и снег, соопшти Државниот хидрометеоролошки завод (ДХМЗ).

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Пожарникарите во Хрватска во полна опрема трчаа по 666 скали за хуманитарни цели

Во попладневните часови врнежите од дожд ќе престанат во северниот дел на Јадранот и северниот дел од земјава, додава ДХМЗ.

Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец, на места засилен. На Јадранот умерен и засилен, локален и невреме, јужен и југозападен ветер, потоа врнежи пред се во северниот дел, а попладне и во Далмација ќе дува засилен ветер во вечерните часови.

Температурата на воздухот во внатрешноста генерално ќе се движи од пет до 10 степени, а на Јадранот од 12 до 18 степени.

Коловозите се влажни и на места лизгави, па хрватскиот авто-клуб вторник ги советува возачите да ја приспособат брзината и стилот на возење на условите на патот и да одржуваат безбедно растојание меѓу возилата.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  ВИДЕО: Голема трагедија во Србија, 36 годишно лице загина во експлозија на камион во Америка

Во среда на копно ќе биде ветровито и облачно. Врнежите ќе бидат послаби, ќе врне главно во централна Далмација, а во планинските предели лапавица и снег. Кон крајот на денот ќе се разведри времето, па во четврток и петок ќе има сончеви периоди. Со слабеење на ветерот претпладне ќе има минуси, а најверојатно ќе има и магла.

Во среда невремето ќе се засили и ќе се прошири по крајбрежјето, на моменти ќе биде бурно и ураганско, па ќе предизвика проблеми во сообраќајот. Дожд претежно ќе врне во претежно облачна Далмација, додека пократки сончеви периоди ќе има во северниот дел на Јадранот. Во четврток и петок сонце со ветер постепено слабее.

Останатиот дел од неделата ќе биде постабилен и со повеќе сонце, на Јадранот во четврток се уште ќе има силно невреме, а во поголеми делови од централниот дел на земјата ќе има утрински минус и голомразица, а на места магла.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното