Кога мачката ќе ви лежи на стомак и ќе почне да ви преде: Еве што се случува со телото!

Одамна е познато дека миленичињата имаат позитивно расположение. Но, дали можат да влијаат и на физичкото здравје?

Познато е дека мачките предат кога се среќни и задоволни. Звукот што се испушта за време на вртењето се движи на фреквенција од околу 15 до 25 Hz, а научните студии потврдија дека овој звук може позитивно да влијае на здравјето на луѓето.

Еве што прави предењето на мачката за здравјето на луѓето:

Благодарение на малата фреквенција на предење на мачката, кога таа лежи на стомак, тоа доаѓа од опуштање на телото и умот.

Со пренесување на фреквенцијата на предење на човечкото тело се намалува хормонот на стресот и човекот е посреќен и поздрав.

Истражувањата покажаа дека кога мачка преде, фрактурите на коските побрзо зараснуваат! Трикот е во тоа што вибрациите на фреквенција од 25 до 50 Hz го забрзуваат заздравувањето на човечките коски.

Верувале или не, мачка која преде на вашиот стомак може да го намали крвниот притисок.

Научните студии покажаа дека сопствениците на мачки имаат 40 отсто помал ризик од срцев удар.

Вибрациите поттикнати од предење на мачки ја забрзуваат циркулацијата и на тој начин може да го намалат отокот и да ги елиминираат инфекциите од човечкото тело

Тие можат да откријат болест за која се уште не сте свесни. По истражувањето, експертите дошле до заклучок дека предењето на мачката се разликува во моментот на уживање и во моментот на предупредување на личноста за одредена болест, па доколку забележите дека мачката во последно време се врти поинаку, обрнете повеќе внимание на тоа што се случува на вашето тело.

Поврзани вести

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија. Во Бугарија ќе биде одржана заедничка меѓувладина...

ВЕЌЕ НЕ СЕ КРИЈАТ: Градоначалникот на Бања Лука и пејачката Тања Савиќ заедно на вечера

Со месеци наназад се шпекулира за односот помеѓу познатата пејачка Тања Савиќ и младиот градоначалник на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ. Иако и двајцата беа таинствени, сепак сега се сликани...

КИНЕСКИ ХОРОСКОП ЗА 2022 ГОДИНА – Еве каква ќе биде годината на водниот тигар!

Сите очи се вперени во 2022 година со надеж дека ќе биде подобра од 2021 година Стаорец (родени 2020, 2008, 1996, 1984, 1972, 1960, 1948, 1936, 1924)

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на студено време со умерен до...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.