КОГА ЖИВОТОТ СТАНУВА ТAЖЕН, ЗАПОМНЕТЕ ГИ НА ОВИЕ ЗБОРОВИ: 8 вредни совети од психолозите за подобар живот!

Психотерапевтите немаат волшебно стапче за нашите проблеми, но можат да ни помогнат да ги видиме од поинаква перспектива и да им пристапиме на вистински начин. Тие можат да ни дадат вредни упатства и совети кои ќе не натераат да размислуваме и да се движиме во вистинската насока.

Оваа година беше стресна и сите се најдовме на вистински тобоган од емоции. Затоа на сите ќе ни се допадне некои совети од терапевти и доза на позитивна енергија да продолжиме.

8 луѓе ни го дадоа најважниот совет што го слушнаа и го усвоија оваа година од нивните терапевти. Овие зборови им помогнаа да ја „преминат“ оваа тешка година:

  1. Мислите не се факти

Нашиот мозок може да обработи милион мисли во минута и никогаш не ни помислуваме да ги запреме и да ги преиспитаме. Нашите мисли не се факти. Она што го мислиме не е секогаш точно, затоа понекогаш треба да застанеме и да ги преиспитуваме нашите мисли. Само така нашите животи ќе бидат избалансирани.

  1. Бидете нежни со себе

Грижете се за вашето ментално здравје, исто како што се грижите за вашето физичко здравје. Одвреме-навреме одморете си од се и секого, затоа внимавајте.

  1. Не сте должни да им помагате на сите

Вие не сте одговорни за туѓите емоции. Не сте должни на грб да го носите товарот на туѓите проблеми. Во ред е да се најдете во неволја со другите, но не дозволувајте да бидете преокупирани со туѓите грижи, бидејќи така се губите себеси.

  1. Не можеме да ги контролираме туѓите мисли

Не трошете драгоцено време и енергија докажувајќи им на другите дека грешат. Оваа „работа“ непотребно ќе ве исцрпи.

  1. Тагата не треба да се игнорира

Справувањето со тешките моменти е неизбежно на патот на животот. Плачете кога ви е тешко, солзите се лек. Соочувањето со тешки времиња може да ни помогне да продолжиме понатаму.

  1. Ставете се себеси на прво место

Ако не се грижите за себе, нема да можете да бидете добри со другите. Да се ​​ставите себеси на прво место не е себично, туку клуч за среќата.

  1. Не постои совршен момент

Никогаш нема да бидете целосно подготвени за следниот чекор во животот. Ако чекате совршени околности, никогаш нема да постигнете ништо. Започнете го овој момент, не чекајте ја идеалната можност.

  1. Не се правдајте за вашите постапки

Вашите одлуки се ваша работа и не мора да ги оправдувате пред другите. Ако околината не ги разбира поголемите процедури, тоа не е ваш проблем.

Поврзани вести

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време...

Еве што се собира прашина во вашиот дом

Време е за општа заштеда, и без разлика од кој извор на нередот, оваа листа ќе ви помогне да го елиминирате она што не ви треба, за да можете да направите простор...

Најважното

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...