Кои се најнеобичните рекорди во 2021 година?

Најнеобичните рекорди во изминатата година беа собрани од Гинисовата книга на рекорди.

  • Тинејџер со најдолга коса

17-годишна девојка од Индија била вклучена во рангирањето на нејзината долга коса која во тоа време била 190 см.

Потоа станала 2 метри, а пред да наполни 18 години Ниланши решила да ја донира во хуманитарни цели.

  • Најмало бебе

Рекордот го постави најмладото новороденче, кое е родено само во 21 недела и 1 ден во САД. Бебето поминало 275 дена во болница борејќи се за живот. Приказната завршува среќно и Кертис е веќе со своите родители.

  • Најдолги нокти

Жената со најдолги нокти и оваа година е многу популарна. Неколку пати го соборила својот рекорд од 7 метри и 34 сантиметри.

Во април 2021 година ги исекла ноктите и ги ставила на продажба.

  • Најдолги трепки

Жителка на Кина има рекордно долги трепки кои достигнуваат 20,5 см на горниот очен капак на нејзиното лево око. Останатите трепки се за неколку сантиметри пократки.

  • Највисоката жена на светот

Румеиса Гелги (24) од Турција е прогласена за највисока жена на светот. Таа е висока 2,15 метри. Нејзината необична висина е резултат на генетската болест наречена Виверов синдром.

Поврзани вести

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Ова е најнездравиот начин за подготовка на јајца

Не е ни чудо ако на спомнувањето на појадокот прво помислите на јајца. Меѓу другото, јајцата се популарен избор за појадок затоа што се фантастичен извор на многу основни хранливи материи.

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...