Кој ќе каже „корона“ во оваа кафеана мора да остави две евра, а зад се има хумана приказна

Еден паб во Ирска одлучи да им наплаќа на своите гости за секое спомнување на коронавирус и пандемијата.

На шанкот ставиле пластична чаша во која секој што ќе го спомне зборот „ковид“ мора да стави по две евра. Се започна како шега, но на крајот се претвори во добро дело. Менаџерот на Alt Bar Кристофер Мур изјави за RTÉ News at One дека веќе се собрани 280 евра и дека целиот приход ќе оди во локалниот дом за палијативна нега во Донегал.

„Бидејќи ги служиме гостите на маса, се вклучуваме во сечиј разговор и знаеме за што зборуваат сите. Без разлика за што и да почнат да зборуваат, ние би се вратиле на вирусот. Сакавме да ја промениме атмосферата и да ги охрабриме луѓето да зборувајте за вообичаените работи како времето“, изјави Мур, според порталот „Индекс“.

После тоа, тие ја започнаа кампањата GoFundMe.

„Почна како забава и се претвори во добар начин да се соберат средства за добра цел. Собираме пари за да му помогнеме на Донегал Хоспис и секоја донација ќе помогне“, се вели во соопштението.

Поврзани вести

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...