КОНЕЧНО ЕДНАКВИ: Оваа земја усвои закон со кој животните се признаваат како живи суштества!

Долниот дом на шпанскиот парламент усвои нов закон со кој животните се признаваат како живи суштества, а не како предмети.

Законот го менува правниот статус на животните во Граѓанскиот законик, Законот за хипотека и Законот за граѓанска постапка, без разлика дали животните се домашни или диви.

Животните повеќе не можат да се сметаат за предмети, што значи дека не можат да бидат поседувани, одземени, напуштени или малтретирани.

Во случај на развод, животните не можат да се одвојат од сопственикот без да се води сметка за нивната благосостојба и заштита, односно парот треба да одлучи кој и за кој период ќе се грижи за животното, а доколку не се постигне договор, судот ќе интервенира.

Згора на тоа, домашните животни повеќе не се подобни за хипотека и животните не можат да се одземат за неплаќање.

Измената на шпанскиот Граѓански законик ги третира животните како „апсолутно неповредливи“.

Амандманот го дефинира односот меѓу животното и семејството со кое живее.

Поврзани вести

Премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација во официјална посета на Бугарија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска заминува за Софија каде ќе ја предводи владината делегација во дводневна официјална посета на Република Бугарија во чии рамки е предвидено и...

Има 51 година и тело како девојка: Ова е вежба за совршена форма во која се колне Меланија Трамп!

Меланија Трамп, за време на поголемиот дел од претседателствувањето на нејзиниот сопруг, остана една од најприватните први дами на САД. Секогаш беше таква, речиси не пушташе некој во многу зафатениот живот на...

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“.

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

Најважното

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија.

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...