Костарика е првата во светот која го „минира“ литиумот од старите батерии

Костарика, земја во која површинското ископување е забрането, стана светски лидер во екстракција на тешки метали како што е литиумот, но не од Земјата, туку од стари батерии.

Фабриката за рециклирање Фортек е основана пред речиси три децении во градот Картаго, 27 километри од главниот град Сан Хозе, а вработените ја нарекуваат „урбан рудник“.

Во последните шест години, нивниот главен фокус беше екстракција на литиум од батерии на полнење кои секојдневно се користат во бројни електронски уреди како што се мобилни телефони, лаптопи, електрични автомобили и соларни панели.

„Тоа не е отпад, знаеме дека е ресурс што може повторно да се искористи“

Секоја година во светот се фрлаат милиони батерии. Иако куќиштето на батеријата се деградира во период од 100 години, многу отровните метали содржани во него никогаш не се деградираат. Фортех најде „рудник за злато“ во екстракција на тешки метали од батерии, а истовремено обезбедувајќи и спас на нашата планета.

„Сега знаеме дека тоа не е отпад. Знаеме дека тоа е ресурс што може повторно да се користи“, изјави за AFP Гилермо Переја, извршен директор на Fortech. „Важно е да се скршат парадигмите“, додаде 54-годишниот Переја, кој со синот Франциско (25) смислиле нов метод за вадење метали од потрошените батерии.

„На светот му треба кружна економија која рециклира скапоцени примарни материјали наместо да зема сосема нови“, рече тој.

Литиумот се нарекува бело злато и масло на 21 век

Ископувањето на литиум често се изведува под услови кои се штетни за животната средина, работниците и локалното население. Но, во Фортек, целиот литиум доаѓа од 1.500 тони потрошени батерии кои се фрлаат во Костарика секоја година, објасни менаџерот на проектот Франциско Переја.

Искористените батерии се собираат во трговски центри, продавници за електроника или продажни салони за електрични автомобили.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното