Поврзи се

Македонија

Куманово втора општина по број на заразени – ќе се вратат ли кумановските училишта на класичната настава?

Published

on

Постои опасност училиштата во општините со најголем број заразени со Ковид-19 да не успеат да организираат настава со физичко присуство. Во Куманово сите 21 училишта доставиле барање до општината учениците од сите одделенија да спроведат настава со физичко присуство, но нивното барање може да биде одбиено поради епидемиолошката состојба со корона вирусот. Градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски, вели дека од реализираните состаноци, родителите сметат дека учениците треба да следат настава со физичко присуство. Но за тоа треба да одлучат повисоките државни органи, како што вели тој, за тие да можат да донесат одлука за кумановските училишта.

-Текстот продолжува по рекламата-

Ја прашавме новата министерка за образование, Мила Царовска – дали е можно и Куманово, како втора општина по број на заразени да се исклучи од можноста за настава со физичко присуство, освен за учениците до трето одделение, како што е во Скопје, рече дека овие проценки и заклучоци ги носи владината комисија формирана за ова прашање.

Денеска истекува и рокот во кој училиштата можат да аплицираат во МОН за добивање дозвола за организирање настава со физичко присуство.  До пладнево во канцелариите на ресорното министерство пристигнале 36 барања. Класична настава побарале 21 основно и 15 средни училишта.

Loading...

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Настава од училница за социјално ранливите, за дневниот престој одлука во понеделник

4NEWS.mk

Османи: Добрососедството ми е приоритет, но меморандумот излегува од договореното

4NEWS.mk

Битиќи контра Груби – Не треба да се финансира вработување по етнички клуч во приватните фирми

Македонија

Вокациите различни од обврските – Кои се предлозите на ДУИ и СДСМ за заменици министри?!

4NEWS.mk

Прва МФЛ: „Лавовите“ го совладаа шампионот Вардар

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

4NEWS.mk

Втора МФЛ: Победи на Тиквеш и Скопје

Македонија

Сите училишта немаат компјутер и интернет – МОН со насоки какви компјутери да се користат за онлајн настава

4NEWS.mk

Тема на денот со доктор Пановски: На што се должи поголемиот број заразени и починати од Ковид-19?

Македонија

Русино за затвора и за Гостивар, изјавата на Нуредини неприфатлива за демонстрантите

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com