Лекарот на Трамп вели дека поранешниот претседател е во „одлична здравствена состојба“ и дури изгубил неколку килограми

Доналд Трамп е во „одлично здравје“ и „ќе продолжи да ужива во здрав и активен начин на живот многу години“, се вели во соопштението објавено вчера од докторот на поранешниот американски претседател, цитирано од Ројтерс.

Седумдесет и седумгодишниот Трамп го објави мислењето на својот профил на социјалната мрежа „Truth Social“ (Truth Social), на роденденот на актуелниот американски претседател Џо Бајден. Бајден вчера наполни 81 година.

Темата за здравјето на Бајден и Трамп доби зголемено медиумско внимание, со оглед на фактот дека и двајцата имаат амбиции да се кандидираат за претседателските избори во САД следната година. Демократот Бајден веќе ги објави плановите повторно да се кандидира за претседател, а Трамп моментално води во трката за републиканска претседателска номинација.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Следната година ќе се одржат пет важни избори: Тие ќе го обликуваат новиот светски поредок

„Претседателот Трамп губеше тежина преку подобрена исхрана и континуирана физичка активност секој ден, додека одржуваше строг распоред“, се вели во изјавата на докторот објавена од Трамп.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното