Луѓето кои имаат куче полесно се борат со пандемијата

Истражувањето покажа дека луѓето кои поседуваат кучиња се помалку склони кон депресија за време на пандемија

Една нова студија сугерира дека поседувањето куче ги ублажило некои од негативните психолошки влијанија на пандемијата Ковид 19. Истражувачите во Сент Луис откриле дека оние кои поседувале куче биле значително помалку депресивни од оние кои немале миленичиња.

Студијата, објавена во списанието PLOS One, анкетирала 1.535 возрасни ширум САД за нивното ниво на депресија, анксиозност и среќа.

Оние кои поседуваат куче рекоа дека чувствуваат дека им е достапна поголема „социјална поддршка“ (70 проценти), во споредба со оние што немаат (65 проценти).

„Ова ниво на социјална поддршка веројатно имаше ефект на ублажување на негативното влијание на пандемијата Ковид 19“, се вели во студијата.

Сепак, студијата не откри разлика во проценките на среќата и анксиозноста меѓу двете групи. Истражувачите рекоа дека нивните наоди покажуваат дека „кучињата можат позитивно да придонесат за благосостојбата на сопственикот во тешки времиња“.

Резултатите придонесуваат за наодите од претходните студии дека поседувањето куче може да биде корисно за менталното здравје.

Кучињата се „сметаат дека се грижат за своите сопственици со додавање на безусловна љубов“, се вели во студијата.

“Милениците обезбедуваат удобност и рекреација и го одвлекуваат вниманието од грижите. За разлика од другите социјални интеракции, обично не се потребни посебни социјални вештини за да се предизвика позитивна реакција од домашно милениче”, се вели во студијата.

Претходно оваа година, истражувањето на Универзитетот Јорк покажа дека од скоро 6.000 анкетирани луѓе во ОК, 90 отсто рекле дека нивното милениче им помогнало подобро да се справат за време на ограничувањето на пандемијата.

Покрај тоа, 96 проценти рекле дека нивното милениче им помагало да останат фит и активни.

Поврзани вести

Ковачевски награди пожарникар од Бугарија кој летоска гаснеше пожари во Македонија

На годишната церемонија "Достојни Бугари" премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски му врачи наградата на пожарникар кој летоска гаснеше пожари на истокот од Македонија, јавува ТВ21. На церемонијата пристуствуваа...

Марихуаната може трајно да го оштети мозокот

Се сеќавате ли на оние опиени момци кои ги поминуваат деновите во соба или возило завиткано во чад од марихуана, способни само да бараат нов џоинт? Не е ни чудо ако не...

Бектеши и Лорер потпишаа Меморандум за разбирање за промоција и инвестициска соработка на малите и средни претпријатија од Северна Македонија и Бугарија

Министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за иновации и раст на Република Бугарија, Даниел Лорер денеска во Софија во рамки на заедничката седница на македонската и бугарската Влада потпишаа Меморандум за...

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков истакна дека „постојат држави како што е Република Северна Македонија каде што индивидуалните права се остаруваат...

Најважното

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...