ЛУЃЕТО КОИ НИКОГАШ НЕ СЕ БОЛНИ РЕДОВНО ГИ ПРАВААТ ОВИЕ 6 РАБОТИ: Овие навики го максимизираат имунитетот!

Силниот имунолошки систем е многу важен во текот на годината, особено во денешно време кога е присутен корона вирусот. Зачувувањето на имунитетот во текот на зимата е посебен предизвик, но одредени навики можат да ни помогнат во тоа.

Сигурно познавате барем една личност која успева да остане здрава додека сите околу него киваат, кашлаат и се чувствуваат лошо. Ваквите среќници ги прашавме за нивните животни навики кои секоја година ги спасуваат од настинки:

  1. Контролирајте го стресот

Докажано е дека стресот го ослабува имунитетот на организмот, а експертите тврдат дека може да се контролира. Пред сè, важно е подобро да ги организирате вашите дневни обврски и да ја задржите контролата над се што треба да направите во рок од еден ден или една недела. Авторката на книгата „Кабинетот за алтернативна медицина“, д-р Кејти Грувер, тврди дека негативните последици од стресот можат да се ублажат со омилените активности како танцување, медитации, визуелизации и позитивни афирмации.

  1. Дружете се

Друг начин телото да се ослободи од стресот е смеењето, па луѓето кои ретко се болни секогаш наоѓаат начини да бидат во контакт со кругот на пријатели.

  1. Често имаат секс

Сексот го намалува нивото на стрес, а го зголемува нивото на задоволство. Кога сме среќни и задоволни, нашето тело ќе има помалку проблеми да се носи со „нападите“ од надворешната средина.

  1. Спијте доволно

Експертите се согласуваат дека доволно спиење е едно од најважните правила за здрав живот. Студијата на Универзитетот Карнеги Мелон и Медицинскиот центар во Питсбург покажа дека луѓето кои спијат од 5 до 6 часа во текот на ноќта имаат 30 отсто поголеми шанси да настинат отколку лицата кои спијат 7 часа или повеќе.

  1. Редовно вежбајте

Добро е познато дека редовната физичка активност го зајакнува целиот организам. Ако сакате да одржувате добро здравје, вежбајте најмалку 3 пати неделно.

  1. Се движат

Ако не вежбате, редовната прошетка од најмалку 30 минути ќе помогне да се зајакне имунолошкиот систем.

Поврзани вести

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Ова е најнездравиот начин за подготовка на јајца

Не е ни чудо ако на спомнувањето на појадокот прво помислите на јајца. Меѓу другото, јајцата се популарен избор за појадок затоа што се фантастичен извор на многу основни хранливи материи.

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...