Мадуро: Неонацистичката екстремна десница победи во Аргентина

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро вчера даде своја оценка за исходот од претседателските избори во Аргентина, на кои победи слободарот Хавиер Миле, пренесе Франс прес.

„Во Аргентина победи неонацистичката екстремна десница (. . .) Им велиме на Аргентинците: вие го направивте вашиот избор, но ние нема да молчиме, бидејќи доаѓањето на власт на десничарски екстремист со колонијален проект е страшна закана“, рече Мадуро на венецуелската државна телевизија.

Венецуелскиот претседател, кој е познат по својата антиамериканска реторика, рече дека Милај е човек кој паднал „на колена пред северноамериканскиот империјализам“.

Мадуро го обвини новоизбраниот аргентински претседател дека има намера да ја продолжи традицијата на диктатури воспоставени во 1970-тите во Аргентина, Чиле и Уругвај.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Пропаѓаат западните санкции?! Русија повторно е меѓу најголемите извозници на жито во Европа

„Тој сака да го наметне на континентот ултранеолибералниот проект, кој тие го нарекуваат либерален, кој беше воспоставен во 1970-тите со државните удари на (Августо) Пиноче во Чиле и на (Хорхе) Видела во Аргентина, како и државен удар во Уругвај“, истакна Мадуро.

„Ја почитуваме одлуката на аргентинскиот народ и едноставно повикуваме на размислување за појавата на екстремно десничарските фокуси кои имаат за цел да се наметнат со цел да ја реколонизираат Латинска Америка и да наметнат екстремистички модели. Во Венецуела тоа не функционираше“, рече Венецуелецот. претседател..

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното