МАФИНИ СО ЧОКОЛАДО: Се правaт за помалку од половина час, а целото семејство ќе ужива во совршениот десерт!

Кога не знаете што да направите брзо без многу состојки, пробајте ги овие мафини. Тие се многу подготвени и за 30 минути ќе имате готови вкусни мафини со чоколадо пред себе, за кои сите ќе мислат дека сте ги купиле и сте ги платиле прилично скапо.

Состојки:

 • 1 јајце
 • 100 гр шеќер
 • 100 мл масло
 • 100 мл млеко
 • 160 гр брашно
 • 12 g прашок за пециво
 • кора од лимон
 • чоколадо

Подготовка:

 • Во сад се матат јајцето и шеќерот, па се додаваат маслото и млекото.
 • Добро измешајте сè, па додајте брашно и прашок за пециво, лесно мешајќи.
 • Кога ќе добиете мазна маса, изрендајте ја кората од лимон.
 • Смесата рамномерно распоредете ја во калапите за печење и посипете со чоколадо.
 • Се пече во загреана рерна на 200 C околу 20 минути.

Поврзани вести

Има 51 година и тело како девојка: Ова е вежба за совршена форма во која се колне Меланија Трамп!

Меланија Трамп, за време на поголемиот дел од претседателствувањето на нејзиниот сопруг, остана една од најприватните први дами на САД. Секогаш беше таква, речиси не пушташе некој во многу зафатениот живот на...

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“.

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

27 јануари – Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2022 година (четврток), Свети Сава е неработен ден за...

Најважното

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија.

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...