Поврзи се

Македонија

Македонија бара објаснување од Косово – на што се базира забраната за компири и мед?

Published

on

Министерот за економија Крешник Бектеши, утре во Приштина ќе побара објаснување од министерот за трговија и индустрија на Косово, Ендрит Шала, врз основа на кои меѓународни стандарди е поставена забрана за увоз на компири и мед од Северна Македонија. И во текот на денешниот ден имаше реакции од домашните власти. Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов, рече дека производите од Македонија ги задоволуваат светските стандарди и нема основа косовските власти да го забранат увозот на компири и мед.

Во врска со оваа одлука реагираше и претседателот Бранко Азески од Стопанската економија на Македонија. Тој вели дека одлуката на косовските власти е популистичка.

-Текстот продолжува по рекламата-

Даночните бариери од Косово дојдоа како одговор на неоправданите даночни бариери кои што Македонија ги постави кон Косово за рибниот подмладок. Северна Македонија во текот на минатата година извезе од 40 до 1000 тони компири во Косово, а вредноста на извезениот мед во Косово достигнува околу 400 илјади евра.

РЕПОРТЕР: ЗИМЕР ЈАШАРИ

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

4NEWS.mk

Скопјанец уценувал малолетна прилепчанка дека ќе објави фотографии доколку не остварат средба

Македонија

Џафери за 27. април, за Вељановски, Мукоски… „Не служев на ВМРО-ДПМНЕ, но дали тоа го правеше СДСМ?“

4NEWS.mk

Таткото на Ангела сведочеше во судот: Ниту јас, ниту сопругата не знаевме дека Фуркан ѝ е дечко!

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com