Поврзи се

Македонија

Македонија бара објаснување од Косово – на што се базира забраната за компири и мед?

Министерот за економија Крешник Бектеши, утре во Приштина ќе побара објаснување од министерот за трговија и индустрија на Косово, Ендрит Шала, врз основа на кои меѓународни стандарди е поставена забрана за увоз на компири и мед од Северна Македонија. И во текот на денешниот ден имаше реакции од домашните власти. Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов, рече дека производите од Македонија ги задоволуваат светските стандарди и нема основа косовските власти да го забранат увозот на компири и мед.

Во врска со оваа одлука реагираше и претседателот Бранко Азески од Стопанската економија на Македонија. Тој вели дека одлуката на косовските власти е популистичка.

Даночните бариери од Косово дојдоа како одговор на неоправданите даночни бариери кои што Македонија ги постави кон Косово за рибниот подмладок. Северна Македонија во текот на минатата година извезе од 40 до 1000 тони компири во Косово, а вредноста на извезениот мед во Косово достигнува околу 400 илјади евра.

РЕПОРТЕР: ЗИМЕР ЈАШАРИ

Извор: ТВ21

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com