Поврзи се

Свет

Макрон: Ако Меркел сака, ќе ја поддржам за претседател на Европската комисија

Во изјава за швајцарската телевизија РТС, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека ќе застане на страната на Ангела Меркел, доколку таа сака да биде не чало на Европската комисија.

„Ако таа го сака тоа, ќе ја поддржам“, рече Макрон.

Сепак, Меркел кажа дека нема да бара работа во Европска институција откако ќе и престане мандатот на канцеларка.

The post Макрон: Ако Меркел сака, ќе ја поддржам за претседател на Европската комисија appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com