Мали тајни на родителите чии деца никогаш не се болни

Сигурно сите го знаете тоа едно дете кое никогаш не е болно. Се прашувате што е тоа посебно или кои трикови ги користат неговите родители, а вие не знаете.

Според експертите, децата кои „пукаат“ од здравје, стекнале навики кои се многу корисни во борбата против разни бактерии и болести.

Ова се некои од најважните:

Навикнати се да ги мијат рацете

Редовното миење на рацете значително ја намалува појавата на болести на дигестивниот и респираторниот систем. Научете го вашето дете дека миењето раце со сапун е важно пред секој оброк, но и кога излегува и влегува во различни области. Децата генерално мразат миење раце, па затоа треба да се обидете да им го направите забавно. Пожелно е целиот процес да трае најмалку 15-20 секунди.

Дневна физичка активност

Секојдневната физичка активност може да го намали бројот на настинки за дури 25-50 проценти, покажа истражувањето. Спортот ја зголемува циркулацијата, но и ја зголемува отпорноста на клетките на инфекции.

„Вежбањето е подобро од било кој лек што се рекламира“, објасни Харли А. Ротбарт, родителски советник.

Ги научија да не го допираат лицето

Вирусите и грипот влегуваат во телото преку устата, носот и ушите. Тоа се области кои детето не треба да ги допира со раце, особено не валкани. Ова е многу тешко да се постигне, па затоа е важно да го научите вашето дете редовно да ги мие рацете. Исто така, научете го никогаш да не ја дели чашата, сламата или четката за заби.

Сонот е лек

Навикнете ги вашите деца редовно да одат во кревет. Некои и порано од вообичаено. На бебињата им требаат околу 14 часа сон, а на децата од предучилишна возраст од 11 до 13 часа.

„Недостатокот на сон може да го удвои ризикот од настинка или грип“, објаснува д-р Ротбарт.

Урамнотежена и здрава исхрана

Овошјето и зеленчукот во сите бои помагаат во зајакнувањето на имунитетот. Направете ја чинијата на вашето дете богата со витамин Ц (брокула, јагоди, портокали) и витамин Д (млеко, житарки). Јогуртот со активни култури (пробиотици) може да помогне да се изгради одбранбен механизам.

Поврзани вести

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“.

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

27 јануари – Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2022 година (четврток), Свети Сава е неработен ден за...

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Најважното

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија.

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...