Поврзи се

Македонија

Мемети за РСЕ: „Зголемен број на поплаки за вознемирување на работно место“

И годинава граѓаните до Народниот правобранител најмногу се жалеле на работата на правосудството и одолговлекувањето на судските постапки. Мемети, рече дека е интересен фактот што годинава за над 50% се зголемил бројот на поплаките на граѓаните за дискриминација и вознемирување на работното место. Тој додава дека како институција тешко имаат влијание врз овој феномен. Мемети истакнва дека од вкупно 12 констатирани случаи, само во три се прифатени нивните препораки.

Мемети вели дека загрижува фактот за постоење на булинг и говор на омраза меѓу учениците. Според него, годинава имало доста претставки и од родителите на децата.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во интервјуто, Мемети меѓу другото говореше и за говорот на омразата, феномен, кој според него сѐ уште е присутен во речникот на политичарите. Мемети истакна дека најлошото нешто е злоупотребата на државните институции за политички поени и дека граѓаните се доста загрижени поради тоа.

Извор: ТВ21

Реклама
Македонија

Ни 30% од државата нема канализација – треба ли да се стремиме кон Eвропа без канализација?

Македонија

Внимателно со „Малиот шенген“ – СКСЗМ: Не треба да и се наштети на економијата на земјава

Македонија

Што се случи во петокот во Охис? Објаснува Макрадули во #10минути на ТВ21

4NEWS.mk

Косово: ЦИК ќе ја чека одлуката на Врховен суд за гласовите од Србија

Македонија

Зошто граѓаните се жалеа, а истражувањето покажа дека нема штетни материи во воздухот? Одговара Макрадули во „10 минути“

4NEWS.mk

МААЕ откри збогатен ураниум на непријавена локација во Иран

Македонија

Што друго опасно има освен Линдан во Охис? Одговара Макрадули во „10 минути“ на ТВ21

4NEWS.mk

Макрон го пречека Пендаровски

4NEWS.mk

Полска ја прослави годишнината од независноста палејќи знаме на ЕУ

Македонија

Макрадули: Разочаран сум бидејќи пропадна тендерот за филтри на РЕК Битола

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com