Министер пливал 12 часа по падот на хеликоптерот – „Моето време уште не е дојдено“

Министерот на полицијата на Мадагаскар, Серж Желе, преживеал пад од хеликоптер во морето и вели дека морал да плива 12 часа за да стигне до брегот за да се спаси. Неговиот хеликоптер паднал во водата за време на една спасувачка мисија. За среќа и другите двајца спасувачи кои патувале со него во хеликоптерот, ја преживеале несреќата.

„Сè уште не ми е време да умрам“, рече Желе кој беше изнесен на носилки, пренесува „Би-би-си“.

Неговиот тим ја надгледувал областа во североисточниот де од земјата, каде потонал еден патнички брод. Најмалку 30 лица загинале во таа несреќа, соопштија официјалните лица.

Засега не е јасно што ја предизвикало хеликоптерската несреќа, но Желе рече дека по несреќата морал да пливал од 19:30 часот до 7:30 часот до градот Махамба. Рече дека не бил повреден, но му било многу студено.

„Само сакам да се емитува ова видео за да го види моето семејство, да го видат моите колеги и членовите на владата. Јас сум здрав и жив“, им рече Желе на селаните во Махамбу.

Шефот на полицијата Зафисамбатра Равоави, рече дека Желе го користел едно од седиштата во хеликоптерот како средство со чија помош можел да плови.

„Секогаш беше издржлив тип во спортот, а со истиот ритам продолжи и како министер, како да е 30 годишен. Има челични жили“, рече Равоави.

Желе работел во полицијата 3 децении пред да биде именуван за министер во август.

Поврзани вести

ОВИЕ 3 НАМИРНИЦИ СЕ СПАС ЗА ЖЕНИТЕ ВО МЕНОПАУЗА: Полни се со протеини и влакна, а не додаваат килограми!

Со доаѓањето на менопаузата, вистинско време е да се размислува за промена на навиките кога се во прашање исхраната и физичката активност, со цел да се зачува физичкото и психичкото здравје, но...

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...