На Марс се откриени значителни количества вода во кањон поголем од Големиот Кањон

Марс има своја верзија на Големиот Кањон, а научниците открија „значителни количини на вода“ во него.

Водата е откриена од орбитер кој орбитира околу Марс, објави Европската вселенска агенција (ESA). Според Танјуг, орбитерот ExoMars Trace Gas, лансиран во 2016 година во заедничка мисија на ЕСА и руски Роскосмос, откри вода во долината Валес Маринерис на Марс.

Тој кањон е 10 пати подолг, пет пати подлабок и 20 пати поширок од Големиот Кањон. Водата е откриена под површината на кањонскиот систем, со помош на инструмент кој го мери нивото на водород во првиот метар од површината на Марс. Тоа е неутронски телескоп FREND со висока резолуција.

Пред тоа се бараше вода под површината на Марс, каде беа откриени мали количини. Авторот на студијата, Игор Митрофанов, водечки истражувач на неутронскиот телескоп FREND, рече дека орбитите може да се користат за да се провери што се случува до еден метар под површината на Марс.

„Најважно е што можеме да лоцираме“ оази „богати со вода што не можеа да се откријат од претходните инструменти“, објасни Митрофанов.

Тој изјави дека ФРЕНД открил област со невообичаено големо количество водород во кањонот Валес Маринерис.

„Да се ​​претпостави дека водородот што го гледаме е врзан за молекулите на водата, се чини дека околу 40 отсто од материјалот е веднаш под површината во тој регион на вода“, рече Митрофанов.

Областа на таа кањонска област може да се спореди со областа на Холандија.

Коавтор на студијата Алексеј Малахов, постар научник во Институтот за вселенски истражувања на Руската академија на науките, објасни дека може да се заклучи колку вода има во почвата врз основа на тоа колку неутрони испушта инструментот, бидејќи сува почва емитира повеќе неутрони отколку влажни.

Поврзани вести

Дневен хороскоп за понеделник (24.01.2022)

ОВЕН Доколку планирате некои нови инвестиции, тоа ќе ви се исплати. Во наредниот период судбината ви оди во прилог. Може да очекувате интересни случувања со личност која ви се...

Делови од Кисела Вода ќе останат без струја

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека денеска без електрична енергија ќе останат:  - во периодот од 09.00 до 12.30 часот, корисниците од ул. Иван Хаџи Николов – ул. 3,...

Променливо облачно, многу студено и ветровито

Променливо облачно, многу студено и ветровито. Во планинските подрачја особено на запад локално ќе провејува снег. Ќе дува засилен ветер од северен правец. Минимална температура: -12°C до -4°CМаксимална температура: -5°C до...

Денеска е Преподобен Теодосиј Велики

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 јануари. Свети Теодосиј е кападокиец. Роден е во 424 година, проживеал 105 години и се претставил пред Бога во 529...

Најважното

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.

Еве какво време не очекува следниве денови

За време на викендов и во почетокот на наредната седмица ќе преовладува променливо облачно, ветровито и многу студено време со повремен слаб...

11 лица починаа, 2.071 новозразени во последните 24 часа со коронавирус

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.010...