Поврзи се

Свет

На Русија ѝ е вратено правото на глас во Советот на Европа

Советот на Европа ја усвои декларацијата со која на Русија ѝ се враќа правото на глас во таа организација. Министрите за надворешни работи на 47 земји членки на Советот со мнозиство гласови ја поддржаа декларацијата во која се вели дека исте членови треба рамноправно да учествуваат. 

Тоа значи дека Русија повторно ќе има право на глас, соопшти АП.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров истакна дека го цени позитивниот придонес на Советот за решавање на хуминитарните прашања и подобрување на руското правосудство. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков рече дека Русија е подготвена да соработува со Советот на Европа доколку има рамноправен став во сите механизми на одлучување.

The post На Русија ѝ е вратено правото на глас во Советот на Европа appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com