На секои 5 минути брзата помош носеше заразени лица во Битола, само последниот месец битката со Ковид-19 ја загубија 40 лица

На секои 5 минути амбулантното возило носеше по еден заразен. Овие снимки ТВ21 ги снимаше вчера во битолската болница, во делот каде се пациентите заразени со корона вирус. Изгледа Битола станува ново жариште на Ковид-19. Во последните 24 часа се заразени 28 лица, а почина едно лице.

Заразени од почетокот на пандемијата: 1 609
Активни случаи: 576
Хоспитализирани во битолската болница: 75
Бројот на починати: 65
Минатата недела починале: 23 лица
Околу 40 лица почнале последниот месец

Беше невозможно екипата на ТВ21 да стапи во контакт со кадарот на болницата бидејќи не сакаа да зборуваат пред камера за да информираат за состојбата на пациентите но и болничкиот капацитет.

.

Извор: ТВ21

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
  • Ознаки
  • 1
spot_img

Најважното