Најстарите шеги! Што беше смешно пред четири милениуми?

Некои работи, кога станува збор за хуморот, не се сменија во изминатите милениуми.

Најстарите шеги! Што беше смешно пред четири милениуми, на што се смееле…

Меѓу десетте најстари шеги се шегите кои ги забавувале старите луѓе пред четири милениуми.

Пред неколку години, експерти од Универзитетот во Вулверхемптон ја открија најстарата шега на светот, на која се смееја Сумерите во античка Месопотамија пред 4.000 години.

Оваа шега се наоѓа на врвот на листата на десетте најстари вицови (шеги) објавени од Универзитетот во 2008 година и покажува дека некои работи, кога е хуморот во прашање, не се смениле во изминатите милениуми.

Д-р Пол Мекдоналд, експерт од овој универзитет, го предводеше тимот кој го спроведе првото истражување на оваа интересна тема. Тој и неговите колеги два месеци темелно ги анализирале старите текстови за да ги најдат најстарите шеги познати на науката.

„Оваа студија покажа дека шегите се разликуваат како одминуваа годините, па некои се состоеа од прашања и договори, додека други беа мудри поговорки или гатанки. Меѓутоа, заедничко за сите нив е тоа што покажуваат подготвеност да се справат со табуата и да покажат бунт.

„Модерната игра на зборови, шегите за девојките од Есекс и „тоалетниот хумор“ ги имаат своите корени во најраните шеги што ги најдовме во ова истражување“, вели д-р Мекдоналд, како што пренесува National Geography.

Имено, Сумерите биле љубители на „тоалетниот хумор“, заклучиле експертите, барем судејќи по шегата пронајдена на плочата напишана околу 2000 година п.н.е. Станува збор за шега која гласи:

„Што никогаш не се случило пред да настане светот? Младата жена никогаш не го пуштила ветрот во скутот на нејзиниот сопруг“.

На оваа шега на листата следи една од 1600 година пред нашата ера, која се однесува на египетскиот фараон, а експертите сметаат дека станува збор за Снефру, првиот фараон од четвртата династија, кој владеел илјада години порано. Тоа гласи:

„Како да забавуваш фараон кој се досадува? Испушташ брод полн со млади жени облечени само во рибарски мрежи преку Нил и го поттикнуваш фараонот да оди на риболов“.

Потоа следи уште една египетска шега, која датира од 1100 година п.н.е.

„Жена слепа на едното око била во брак со маж 20 години. Кога нашол друга жена и рекол: „Ќе се разведам од тебе затоа што си слепа на едното око“. Таа одговори: „Зар тоа го дозна после 20 години брак?

Шегата што следи по ова на листата на Универзитетот во Вулверхемптон ја напишал Хомер во Одисеја.

„Одисеј им кажува на киклопите дека неговото вистинско име е Нико. Кога Одисеј им наредува на своите луѓе да ги нападнат Киклопите, тие викаат: „Помош, нико (не) ме напаѓа. Никој не доаѓа на помош“.

Во драмата на Софокле „Кралот Едип“ од 429 година п.н.е. се најде следнава шега, која секако ви е позната.

„Прашање: Кои животни одат на сите четири наутро, на два напладне и на три навечер? Одговор: Човек“.

Нешто понова од тоа е египетската шега која потекнува помеѓу 304 и 30 п.н.е и гласи:

„Човекот има уште посилна желба за парење од магарето – паричникот е тоа што го спречува“.

Следната шега на оваа листа се однесува на Октавијан Август, кој живеел помеѓу 63 п.н.е. и 14 н.е.

„Август патувал низ Империјата и забележал човек во толпата кој неверојатно личел на него. Заинтригиран, царот напишал: „Дали мајка ти некогаш работела во палатата?“ „Не, ваше височество“, рече тој и додаде „но татко ми работеше“.

Потоа следи шега пронајдена во „Филогелос“, најстарата збирка шеги, создадена на преминот од четвртиот до петтиот век од нашата ера.

„Сакајќи да го научи своето магаре да не јаде, еден скржавец не му дал храна. Кога магарето умре од глад, скржавецот рече: „Каква загуба. Токму кога научи да не јаде, умре“.

Следна на оваа листа е шега од приближниот период, исто така од „Филогелос“.

„Кога берберот го прашал како сака да си ја шиша косата, кралот одговорил: „Во тишина“.

Најстарата позната шега на почвата на денешна Велика Британија датира од десеттиот век и веројатно е најстарата „дебела“ шега позната досега.

„Што му виси на бутовите на мажот и сака да прободе дупка што често се боцка? Клучот. “

Поврзани вести

Неколку важни совети од Сократ

Сократ, еден од најважните и најголемите филозофи на античка Грција, чие влијание врз западната филозофија и логика е неизмерно, ни даде важен филозофски совет кој може да биде од голема корист за...

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...