НАЈСТРАШНИТЕ МИТОВИ: Постои силно верување, но и доказ дека ОВА навистина постои!

Се чини дека секој народ има свои верувања и митови кои се пренесуваат од колено на колено со векови. Не е ништо поразлично со луѓето од нашето поднебје, кои покрај митовите за смртта, животот и љубовта, изгледа многу верувале и во натприродни, зли суштества за кои се уште се зборува со доза на страв. Ова се некои од натприродните суштества на словенската митологија чии имиња веројатно се слушнале барем еднаш, но не сте биле сигурни што всушност претставуваат …

Бабарога

За оваа баба е слушнато надалеку, иако сигурно е најпозната меѓу јужните Словени кои ја опишуваат како стара, грда, беззаби, подгрбавена баба со рог на челото. Најмногу ги плаши децата, бидејќи се вели дека се појавува навечер, се крие на темни места и сака да ги плаши и одзема децата.

Змеј

Змејот е сепак многу попознато суштество од бабарогата, која можевме да ја сретнеме во некои песни уште во основно училиште, но иако во нив се пееше како слатко и питомо, се чини дека вистината е поинаква. Имено, змејот е демонска верзија на змејот, а потекнува од стогодишна змија. Често има две или три глави, а ретко една. Тие се зли за луѓето и животните, а познати се и по тоа што плукаат оган.

Баба Јага

Уште една злобна баба, само оваа е попозната кај источните словени. Таа е опишана како злобна и многу слаба старица која користи аван за да лета низ шумата и ги брка жртвите со толчник. Често предизвикува силни бури. Живее во колиба направена од човечки коски и црева.

Букавац

Познат е во северните делови на Србија и силно наликува на завивач. Вика гласно и често. Се слуша во близина на реките, езерата и мочуриштата каде што живее. Има голема уста со долга опашка и рогови на главата. Познато е по давење луѓе во вода.

Вампир

Ова е единствениот македонски збор што се користи во целиот свет и на сите јазици. Се смета дека вампирите потекнуваат од луѓе кои биле злобни во текот на нивниот живот, или од оние кои извршиле самоубиство. Тие се гледаат во облеката во која биле закопани. Тие се познати по тоа што пијат крв, убиваат луѓе и често се претвораат во пеперутки или молци. Најпознатиот вампир во соседна Србија е Петар Благојевиќ.

Вили

А самовилите се меѓу познатите митски суштества. Иако денес, ако ја споредиме жената со самовила, мислиме дека е убава и витка личност, забораваме дека тие се синоним за големо зло. Имено, тие стануваат злобни кон луѓето и можат да ги убијат во случај некој да ги навреди. Често може да се видат во круг, длабоко во шумата каде што живеат. Тие се раѓаат од цвеќиња или виножита, а можат да се претворат во животно, најчесто волк или лебед.

Осења

Честопати слушавме приказни од нашите постари за тоа како, кога ќе се најдат надвор од куќата по полноќ, морале да трпат ужас од демоните кои ги принудувале да ги следат преку ливадата или шумата цела ноќ, до зори. Се чини дека тоа беше Осења, демон познат на источните Словени. Станува збор за жена често облечена во бела облека, а може да се најде во близина на мостови или патишта среде ноќ.

Караконџула

Денес, ова име го користиме за да опишеме опасна, злобна жена, а вистината е дека тоа е демон најчесто во телото на старица со светли очи, големи, остри нокти и рогови. Лицата им се осакатени, а можат да се сретнат и ноќе, според верувањата на нашите народи, во некрстени денови, односно од Божиќ до Богојавление, кога после полноќ можат да нападнат луѓе кои се надвор од нивните домови.

Гуја

Гуја е змија која обично живее под прагот на куќата каде според некои мислења биле погребувани покојниците. И денес се верува дека чуварската куќа го чува прагот каде што е змијата и никогаш нема да касне никого од својата куќа.

Поврзани вести

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Ова е најнездравиот начин за подготовка на јајца

Не е ни чудо ако на спомнувањето на појадокот прво помислите на јајца. Меѓу другото, јајцата се популарен избор за појадок затоа што се фантастичен извор на многу основни хранливи материи.

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...