НАПРАВЕТЕ ГИ ОВИЕ 4 РАБОТИ И СЕ ЌЕ СИ ДОЈДЕ НА СВОЕ МЕСТО: Полесно е отколку што мислите, го подобрува здравјето и енергијата!

Да се ​​има одреден ред во животот е исклучително важно кога сакате да живеете здрав, среќен и продуктивен живот. Кога ќе станете свесни за вашите потреби и приоритети, ќе ја зголемите вашата самодоверба, што ќе ви помогне да живеете токму онака како што отсекогаш сте сакале. Постојат мали и едноставни работи на кои можете да обрнете внимание и веднаш да ја видите промената во однос на менталното и физичкото здравје, расположението и енергијата.

Ако сакате да воведете ред во вашиот живот, почнете со следните работи – сон, шеќер, пот и тишина. Без разлика кои се вашите цели, овие 4 работи можат да помогнат да се поттикнат позитивни промени на повеќе полиња. Ќе ви помогне да напредувате, да работите повеќе на себе, да се чувствувате подобро и поенергично. Еве зошто:

  1. Спиење – Спиењето е вашето последно ресетирање и мора да биде приоритет. Започнете со воспоставување рутина за спиење, обидете се да одите во кревет барем 15 минути порано. Ќе почнете да забележувате позитивни промени во вашето трпение, мотивација и начин на размислување. Кога сме одморени, сè изгледа полесно и поедноставно, дури и најголемите предизвици.
  2. Шеќерот е насекаде, што предизвикува голема зависност и на повеќето им е неверојатно тешко да ја ограничат или исфрлат оваа состојка од својот живот. Бидете внимателни и почнете да ги идентификувате вашите модели на однесување. Кога обично копнеете и консумирате храна или пијалок со шеќер? Какви емоции се јавуваат пред да посегнете по слатки? За почеток, направете „време без шеќер“ во текот на денот, нека биде наутро и навечер. Не јадете храна или храна што содржи шеќер во овие делови од денот. Што внесувате во вашето тело и кога, навистина влијае на нивото на хормоните, расположението и когнитивното функционирање.
  1. Потење – Секојдневно е важно да имате некоја активност која ќе ве натера да се испотите, да ги придвижите мускулите и да ги исфрлите токсините од телото и стресното расположение. Промената на нашиот проток на крв и зголемувањето на телесната температура за време на вежбање или движење има неверојатни ефекти врз вашето тело и ум. Не мора нужно да тренирате напорно секој ден, но не заборавајте да го активирате и негувате вашето тело секој ден. Кога сте активни, имате повеќе енергија и самодоверба – поспремни сте да се соочите со предизвици на различни полиња, но се борите и за победа.
  2. Тишина – Одвојте барем неколку минути секој ден за да поминете во апсолутна тишина. Ова влијае на нашето ментално здравје и способноста да бидеме присутни во животот. Без разлика дали медитирате, ги исклучувате сите уреди или одите на мирна прошетка во природа, нивото на самосвест ќе се зголеми. Тишината е лековита, а времето поминато во него ви дава можност да размислите и да се поврзете со себе.

Само променете ги овие 4 работи и ќе се чувствувате како да сте направиле нешто неверојатно добро за себе, и психички и физички!

Поврзани вести

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...