НАПРАВЕТЕ НАПИЈАЛОК КОЈ ЧИСТИ: Совршен за пушачи и бивши пушачи! (РЕЦЕПТ)

За да ги прочистите белите дробови од цигарите, ќе имате корист од пијалок со лековити својства направен од три билни напивки, ѓумбир, кромид и куркума.

Ѓумбирот – овој древен зачин се користел уште од античко време поради неговите лековити својства. Меѓу другото, помага да се елиминира вишокот слуз во белите дробови.

Кромидот – како и лукот, има антиканцерогени својства и е одличен другар при многу малигни состојби. Посебно е ефикасен во спречување на разни болести на респираторниот систем.

Куркума – Куркумата или индискиот шафран е богат со витамини и минерали, а содржи и супер здрави омега 3 масни киселини. Има антивирусни, антибактериски и антиканцерогени својства, затоа не заборавајте да ја збогатите вашата дневна исхрана со овој зачин.

За напитокот ви треба:

Состојки:

  • 400 гр кромид
  • 1 литар вода
  • 400 гр шеќер (ако сакате поздрава верзија, користете мед или јаворов сируп)
  • 2 лажици куркума
  • Корен од ѓумбир со големина на палец

Во водата додадете шеќер, ставете на оган и оставете да зоврие.

Главите кромид се сечат на четвртинки, се сечка коренот од ѓумбир и се додаваат двете во засладената вода. Кога смесата повторно ќе зоврие, додадете ја куркумата и намалете ја топлината на минимум.

Оставете ја смесата да се готви додека количината на вода не се намали за половина. Потоа процедете го и истурете во тегла. Кога целосно ќе се излади, ставете го во фрижидер и чувајте го таму цело време.

Земете две лажици од еликсирот наутро на празен стомак и навечер два часа по оброкот.

Поврзани вести

Коронавирусот ќе се врати кај животните и ќе се шири таму, вели имунолог

Видот Омикрон може да биде последната мутација на коронавирусот пред промената на домаќинот - вирусот може да се врати кај животните и да се шири таму. Ова го соопшти специјалистот по особено опасни...

Сок од морков против висок притисок

Редовното пиење сок од морков го намалува високиот крвен притисок, пренесува „Експерти“. „Сокот од морков помага при висок крвен притисок. Анализата покажува дека го намалува систолниот и дијастолниот крвен притисок,...

За прв пат по 100 години: Мини Маус доби пантолони

Британската дизајнерка Стела Макартни ја облече во панталони Мини, пријателката на Мики Маус, пренесува „Пипл“. Мини Маус се трансформираше по повод 30-годишнината од Дизниленд Париз. Тематскиот парк ќе ја прослави...

Калинка, кајсии, банани – најкорисни плодови за зима

Анастасија Тараско, нутриционист и ендокринолог, во разговор за весникот „Известија“ ги наброја најкорисните зимски плодови. „Да ги земеме предвид оние кои содржат малку калории, многу растителни влакна и се...

Најважното

Претпладне променливо облачно со повремен слаб снег – во текот на денот облачноста ќе се намалува

Претпладне променливо облачно со повремен слаб снег, а во текот на денот облачноста ќе се намалува....

СЕДНИЦА ВЛАДА: Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 28 февруари; Донесена е Програмата на економски реформи 2022 – 2024 година

Владата на Република Северна Македонија на денешната 8 седница донесе одлука да продолжи важноста на мерката за определување највисоки цени на основните...

1.908 нов случај на ковид-19 – пријавени 26 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 5.834...

Николоски: Заев доби датум за скијање на Шамони, но Македонија не доби датум за старт на преговори

Суштинското прашање е зошто актуелната политичка елита дозволи да ова стане прашање број еден, покрај билатералните односи и во државата? Одговорите можат...

За прв пат во Македонија изведена трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за Ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје, вчера за прв пат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад 34 годишен пациент со...