НАРОДНИ ВЕРУВАЊА: Трудниците никако не смеат да јадат риба и да одат на погреби, еве зошто!

Најчесто жената која треба да се породи е поштедена од тешките домашни работи, но често се случува многумина да се изненадат од породувањето кога се на работа или на пат кон работа, па се породуваат на поле, во шума, ливада, во кола.

Постојат многу верувања и обичаи за бременоста, а еве кои се тие:

Некои од нив се за тоа што сме жени и што не треба да правиме се за време на бременоста, со цел да го одржиме детето здраво и цело.

Се верува дека ако на бремената жена детето и заплаче во утробата, тоа навестува смрт на мајката или несреќа во земјата или местото каде што ќе се породи.

Ако трудницата ја крие бременоста, детето ќе биде глуво или немо.

Доколку трудницата успее да украде нешто, а потоа и допре дел од телото, на истиот тој дел од телото детето ќе биде обележано со бенка или црвена дамка, која ќе има облик на украденото.

Ако трудницата побара нешто од некого, а тој одбие, се става во опасност од јачмен на окото или глувци да му ја изедат облеката, а трудницата поради тоа може да го изгуби плодот.

На трудницата секогаш треба да и се понуди оброк, бидејќи ако е желна за оброк, а се срами сама да го побара, може да го изгуби плодот.

Трудницата никогаш не треба да гледа во огнот, бидејќи нејзиното дете ќе добие осип на лицето.

Не смееме да јаде ни изгорено месо за да не и „се пржи“ детето во мака.

Трудницата не треба да гледа крв или да коле говеда и живина, бидејќи нејзиното дете ќе има црвени дамки на лицето и ќе ‘рчи додека спие.

Не смее да јаде зајак, бидејќи нејзиното дете ќе има зајачки очи.

Не смее да јаде стапала на добиток, бидејќи детето ќе има болки во стапалата и зглобовите.

Не смее да тепа мачка и куче, бидејќи нејзиното дете ќе мјаука и ќе лае.

Трудницата не смее да гледа во мртви, ниту да оди на погреби и да раздава, бидејќи нејзиното дете ќе пожолте во лицето.

Исто така, трудницата не треба да јаде риба, бидејќи нејзиното дете ќе има пеги на лицето и нема да зборува долго време.

Ако трудницата остави недовршена игла, ќе има тешко породување.

Не смее да спомнува змија, ниту да ја види змијата, бидејќи детето ќе биде бушаво или пегаво.

Трудницата никогаш не треба да излегува сама навечер, за да не стапне на „магијата“.

Не смее да се потсмева со немите, глувите, пелтечењето и слично, затоа што може да се роди такво дете.

Трудницата никогаш не треба да го бакнува крстот, бидејќи се верува дека нејзиното дете ќе боледува од епилепсија.

Доколку и вие знаете за некои обичаи кои сме ги пропуштиле, оставете ни коментар.

Поврзани вести

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Ова е најнездравиот начин за подготовка на јајца

Не е ни чудо ако на спомнувањето на појадокот прво помислите на јајца. Меѓу другото, јајцата се популарен избор за појадок затоа што се фантастичен извор на многу основни хранливи материи.

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...