Наставничка се омажила за самата себе

Наставничката Патриша Кристин решила да се спротивстави на очекувањата на општеството, па на 28 години ја раскинала свршувачката со партнерот и се омажила за себе.

Додека повеќето луѓе венчавката ја поврзуваат со посветеност на својот животен партнер, Патриша одлучила целото време, пари и енергија да ги вложи во себе, почестувајќи се со раскошна венчавка каде што се омажила – за себе.

Патриша објасни дека со години го чувствува притисокот на околината да се омажи пред да наполни 30 години.

За време на церемонијата, Патриша зборуваше за љубовта кон себе и за тоа како се надева дека другите млади жени ќе се прифатат себеси, без разлика дали се во врска или сами.

„Не сакав да ги послушам општествените очекувања и решив да им покажам на жените дека најважната врска во животот е онаа што ја имаат со себе. Целиот наш живот бараме некого на кој ќе му се посветиме, без претходно да си се посветиме“, објасни таа.

По церемонијата, Патриша и нејзините девет пријателки одржаа лежерна прослава во паркот, а 28-годишната подоцна сподели фотографии од церемонијата на Инстаграм, заедно со кои напиша: „Реков да… на себе!“

Поврзани вести

Со државна церемонија беше оддадена почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија и им беа предадени на семејствата

Со државно-воена церемонија, денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје беше организиран пречек на посмртните останки на загинатите граѓани во автобуската несреќа на 23 ноември во Република Бугарија. Посмртните останки...

Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Во седиштето на СДСМ денеска кандидатура за претседател на партијата поднесе Јован Деспотовски. Рокот за доставување кандидатури истекува денеска во 16 часот, по што утре Централната изборна комисија ќе...

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19:

Пилотите на двата воено-транспортени авиони им оддадоа почит на семејствата на загинатите во несреќата во Бугарија

Четворица пилоти од двата воени авиони, кои денеска пристигнаа од Бугарија на скопскиот аеродром за да ги пренесат жртвите од страшната несреќа која се случи на автопатот „Струма“, им оддадоа почит...

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...