НАУЧЕТЕ ДА ЈА РАЗЛИКУВАТЕ ВИСТИНСКАТА ЉУБОВ ОД МАНИПУЛАЦИЈА: Тој е вашата сенка, по расправија е понежен од вообичаено!

Се надеваме дека досега не сте биле во искушение да ги замените термините во насловот, верувајќи дека сте на патеката на добра врска.

Заблуди може да се појават на почетокот, кога не ја гледаме пошироката слика, но опиени сме од најубавите емоции и уживаме во моментот, за подоцна да ги препознаеме предупредувачките знаци.

Прочитајте подолу како вниманието и однесувањето всушност може да биде манипулација.

  1. Инсистира на пораки и повици

Толку му недостигате кога излегувате со пријателите што мора да ви испрати три долги пораки по ред? Дали се работи за внимание? Може да биде. Има многу комуникација на почетокот на врската – особено кога не сте заедно. Секако дека си недостигате, а доколку средбата во тој момент не е можна, најлесно е да ја искажете со порака или покана. Нема ништо лошо во тоа. Проблемот настанува кога овие пораки стануваат стресни и почнуваат да ве „плашат“. Ако тоа ви пречи, зошто да не обрнете внимание на тоа веднаш или едноставно да раскинете.

  1. Тој сака да ги знае вашите движења во секое време

Ова може да биде симпатично на почетокот. Тој сака да одржува контакт, да поминува време со вас и да разговара… Но во овој случај тоа е ситуација кога личноста станува, на некој начин, ваша сенка. Тој сака да го знае секој ваш чекор, кога сте се запознале, каде, за што разговаравте, како се чувствувавте… Сè! За се очекува детален извештај. Во име на љубовта. Но, ако има љубов, доверба и почит – три многу важни компоненти на здрава врска – тогаш ваквото претерано однесување не треба да биде присутно.

  1. Претерано покажува наклонетост

Ова е уште еден предупредувачки знак. Ако тој искрено ве сака и се грижи за вас, тогаш таквите помпезни изјави не се неопходни. Ќе ја почувствувате оваа искрена љубов преку неговите/нејзините постапки. Секако, убаво е да се слушне дека сте сакани, но проблемот е во начинот на кој се изразува. Дали е лесно да се каже те сакам или се чувствува виновен за таа изјава? Дали оваа изјава обично следува откако тој/таа нешто не успее? По расправија? По неоправдан напад врз тебе дека не направил нешто?

  1. Не може да го замисли животот без тебе

Лесен е на зборовите: „Навистина ми значиш, без тебе би умрел“. Романтично? Хм, не навистина. Тоа може да се претвори во нешто побизарно, особено ако правите нешто што не му се допаѓа на вашиот партнер. Типично за емоционални манипулатори.

  1. Користи изговор да ве сака многу

Кога, на пример, многу ќе ве налути поради својата љубомора, тој го оправдува своето однесување со тоа што вели дека тоа е затоа што многу ве сака. Или, кога имате 10 пропуштени повици на телефонот, а потоа уште најмалку 10 пораки… Јасно е дека тој е многу вознемирен. Но, дали тоа е затоа што тој/таа многу се грижи и ве сака, барем така вели тој/таа.

  1. Ве исполнува со подароци

Убаво. До моментот кога сè што ви дал ќе стане средство за изнуда.

  1. Прави работи за ваше добро

Што е подобро од романтичен партнер кој толку многу се грижи за вас да ве потсети што е добро за вас и да ве води како тој/таа мисли дека е најдобро? Партнерот кој ве почитува верува во вашите одлуки и во вас воопшто. Партнер кој ве поддржува, дури и ако не се согласува, сугерира, но во никој случај не осудува. Кога вашиот партнер се обидува да ве насочи во насока во која навистина не сакате да одите, или кога не се согласува со вашите одлуки и постојано ви вели дека треба да го совладате одлучувањето, тоа веќе не е грижа – тоа е начин на контрола и манипулација.

  1. Бидете внимателни по дискусијата

Имавте расправија. Во ред е, секој пар ги има. Но, набргу потоа, вашиот партнер е премногу внимателен и љубезен. Ова може да биде и начин на манипулација – префрлање на вината на вашата сметка. Ќе рече: „Погрешно ме разбра“, „Не сакам драма“, „Се работи за тоа што имаш такво мислење за мене, иако секој ден ти покажувам колку те сакам“.

Поврзани вести

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...