„Не бев гола и не го сметам тоа за проституција“ – Служела како „чинија“ за суши, а заработката била повеќе од одлична!

Откако јавноста се згрози од сплитските ресторани кои служат суши на полуголи девојки, девојка која повремено работи како хостеса (или чинија, во зависност од тоа кого прашувате) проговори за RTL.

„Не го доживеав тоа како да се соблекувам за пари. Воопшто не бев гола. Ако бев гола, тогаш сите сме голи на плажа. Сè што можеше да се види беа моите раце, нозе и дел од телото што не беше покриен со пластични листови. Кога ќе го изедат сушито, јас сè уште сум „облечена“ – истакнува таа, а раскажа и како повремено почнува да го прави тоа откако и се јавила пријателка.

„Ми се јави другарка која веќе работеше во тој локал и ми понуди да работам со неа на Неделата на ресторанот. Таа ми рече дека има некаков настап како дел од тоа, дека морам да седам во костим за капење и дека ќе ми се стави суши на телото. Реков ајде. И на крајот одлично си поминав. Не е лоша платата и си помислив, ајде да пробам, инаку отворена сум за такви работи“ – вели таа.

Таа е академски образована и се занимава со професијата, па истакнува дека тоа не го прави исклучиво поради пари.

Искуството го опишува како многу интересно, како уметничка форма и перформанс и додава дека често повеќе им е непријатно на гостите отколку на неа.

За изјавите како „nyotaimori“, како што се нарекува традицијата на служење суши на голи тела, е една форма на проституција вели дека тие се многу навредливи и дека тие што ги зборуваат не разбираат за што се работи, како и културни, историски, уметничка и фетишистичка заднина која стои зад сè.

„Имав повеќе непријатни ситуации работејќи во шанк и слушајќи коментари од типот: „Зошто секогаш носиш широки панталони“. Се чувствував уште поудобно од вообичаено, како некој да ме чува цело време, додека инаку го немам тоа чувство на улица“ – вели на шега.

Поврзани вести

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119 тестови, а регистрирани се 2.019 нови случаи на КОВИД-19:

Необичен трик на дерматолозите за блескава кожа на лицето: Има врска со вашата омилена песна, лесно ќе запомните!

Чистата кожа е основа за убав тен, а со вистинските навлажнувачи, вашата кожа ќе биде сјајна и здрава. Чистењето на кожата е чекор за нега во кој најчесто правиме...

Чоколадна наполитанка: Рецепт за крцкаво задоволство што се прави за еден момент

Кога сакате да јадете нешто слатко, а немате премногу време да подготвите торта, оставете ваш избор да биде чоколадна наполитанка. Покрај тоа што десет минути се доволни за подготовка,...

ЗОШТО БОЈАТА БРЗО СЕ МИЕ ПО ФАРБАЊЕ: Ова се двете најголеми грешки!

Како прво, косата не треба да се мие 72 часа по фарбањето, бидејќи тогаш порите на косата се отворени и голем дел од бојата ќе се измие. Прамените и...

Најважното

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...

Во земјава над 20 илјади активни случаи – еве каква е состојбата низ градовите

Министерството за здравство информираше дека во последните 24 часа од направени 6.193 тестови, а регистрирани се 2.341 нов случај на КОВИД-19.

26 лица ја изгубија битката со ковид-19, осум од нив вакцинирани

Министерството за здравство информираше дека во последните 24 часа од направени 6.193 тестови, а регистрирани се 2.341 нов случај на КОВИД-19.