Свет
13,270,244
Вкупно активни случаи
Updated on 21/06/2021 08:56 08:56
Македонија
287
Вкупно активни случаи
Updated on 21/06/2021 08:56 08:56
Македонија
5,475
Вкупно починати
Updated on 21/06/2021 08:56 08:56
Македонија
149,862
Вкупно оздравени
Updated on 21/06/2021 08:56 08:56

Ненадејно на само 30 години почина пливачот Стефан Андоновиќ

Поранешниот првак во пливање и истакнат судија, Стефан Андоновиќ, ненадејно почина на 30-годишна возраст, информира Здружението на пливачки судии во Србија изразувајќи сочуство до семејството на младиот спортист.

„Со огромна жалост ја информираме јавноста дека ненадејно и прерано не’ напушти Стефан Андоновиќ, поранешен српски репрезентативец во пливање и истакнат пливачки судија“, стои во соопштението.

Андоновиќ е роден на 13 мај 1991 година во Белград. Беше член на пливачкиот клуб Партизан. Освои дури 11 индивидуални трофеи. Беше кадетски, јуниорски и апсолутен државен првак на 200 метри пеперутка, а освои и многу други медали во различни дисциплини на државни и на меѓународни натпреварувања.

Со трогателни посвети од Стефан се простија и семејството Андоновиќ, но и неговата девојка Сања Андрејевиќ.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com