Нетфликс суспендираше транс лице од работа – објаснувањето „сомнително“

Нетфликс суспендираше тројца работници затоа што упаднале на состанок на тимските шефови, а меѓу суспендираните работници има и транс лице кое ја критикуваше новата комедија на Дејв Чапел.

Тера Филд, софтверски инженер од Сан Франциско, беше суспендиран со уште двајца колеги откако упаднаа на состанок на најуспешните вработени во Нетфликс.

Филд пред да влезе на состанокот напиша твитови за комедијата на Дејв Чапел, која изобилува со шеги насочени против транс лицата, но Нетфликс тврди дека не ја суспендирале поради тоа, туку затоа што непоканета дошла на собирот на одбрани вработени.

„Апсурдно е да се мисли дека ја отпуштивме затоа што не и се допадна шоуто. Ги охрабруваме вработените да го кажат своето критичко мислење“, велат од Нетфликс.

„Вчера објавивме уште една комедија на Чапел во која тој ја напаѓа транс заедницата и не нарекува маргинализирани луѓе. Ќе слушнате многу за тоа како сме навредени поради тоа. Не сме навредени“, напиша суспендираната вработена на Твитер и додаде:

„За него постоењето на транс луѓе е комично, а кога ќе му кажеме дека греши, испаѓаме навредени“, заклучува Тера Филд.

Луѓето се уште се сомневаат дека таа всушност била отпуштена поради ваквите твитови, иако Нетфликс има поинакво објаснување за целата ситуација.

Поврзани вести

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за...

13 лица ја изгубија битката со ковид-19 – најмладите 35 и 39 години

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на ковид-19. Регистрирани сe 393 оздравени пациенти, а регистрирани се...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на КОВИД-19:

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...